Česká perinatologie pomáhá v Kambodži

12. 4. 2023

Univerzita Karlova převzala společně s Českou lékařskou společností J. E. Purkyně záštitu nad mezinárodním projektem „České perinatologické ruce letí do Kambodže“, který se soustředí zejména na zdokonalení vědomostí kambodžských specialistů a zavádění doporučení na podkladě Evidence Based Medicine pro život ohrožující stavy matky a dítěte v regionu jihovýchodní Asie.

V rámci zmíněného projektu proběhla v lednu letošního roku velmi úspěšná 12denní mise v Phnom Penhu, kde 16 expertů z oboru perinatologie, neonatologie, intenzivní medicíny a specialistů z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT uspořádalo bezmála 50 přednášek a 10 workshopů.

Tím však spolupráce rozhodně nekončí. V návaznosti na tuto cestu nyní navštívilo Českou republiku hned 21 specialistů z Národní pediatrické nemocnice v Phnom Penhu. Kambodžské lékaře a porodní asistentky včetně nejvyššího managementu z Národní pediatrické nemocnice čekají dva týdny intenzivní přípravy pod vedením specialistů z Prahy, Středočeského kraje, Pardubic a Plzně.

V rámci návštěvy České republiky se delegace přijela podívat i na naši porodnici U Sluneční brány.

„Jsme velice rádi, že jsme mohli specialistům z oblasti porodnictví z Kambodže ukázat moderní prostory a představit úroveň péče, kterou poskytujeme naším pacientkám jak v oblasti gynekologie, tak porodnictví, až po následnou péči na oddělení šestinedělí a neonatologie. Je vždy velice zajímavé slyšet, jaká je péče o pacientky v jiných zemích,“ popsala MUDr. Tereza Ježková, vedoucí lékařka porodních sálů.

Galerie