Budova hořovické nemocnice se zbarví do fialova na podporu předčasně narozených dětí

16. 11. 2023

Mezinárodní den předčasně narozených dětí, který se slaví po celém světe 17. listopadu, má v České republice tradici již od roku 2010. Jeho cílem a posláním je zvýšit povědomí o předčasných porodech a problematice s tím související.

Každý rok se ve světě předčasně narodí přibližně 15 milionů dětí, což představuje asi jedno z 10 všech dětí. Tradičním symbolem tohoto významného dne je purpurová barva, kterou se právě při této příležitosti se rozsvítí důležité budovy, kostely či nemocnice. Lidé si tak připomínají a sdílí příběhy dětí, které se narodily o několik týdnů nebo dokonce měsíců dříve, než měly. Je to také jistá forma poděkování zdravotníkům za jejich bezmeznou péči o nedonošené miminka. Právě na zdravotnické týmy jsou kladeny vysoké nároky při zajištění péče o nejmenší a je potřeba si jejich obětavost a srdečný přístup ke své práci uvědomit. Stejně jako v minulých letech se i letos Nemocnice Hořovice v tento den hrdě zahalí do purpurové barvy.

V hořovické nemocnici funguje oddělení intenzivní péče pro novorozence od roku 2011 a zajišťuje péči o miminka narozené od 31. týdne těhotenství. Mimo to však slouží i donošeným novorozencům, kteří mají horší poporodní adaptaci a vyžadují intenzivní péči.

Oddělení je vybavené nejmodernější technikou a na dvou boxech je k dispozici 10 intenzivních lůžek. Každé místo je vybavené inkubátorem či vyhřívaným lůžkem, monitorem ke snímání životních funkcí, infuzními pumpami a mnoho dalšími důležitými přístroji, které jsou potřebné pro péči o tyto miminka. „Nedílnou součástí oddělení jsou dva pokoje pro maminky, které umožňují péči v systému rooming in po stabilizaci stavu miminka. Návštěvy na oddělení jednotce intenzivní péče jsou nepřetržité, 24 hodin denně, aby byl rodičům umožněn maximální kontakt se svými dětmi. Je velmi důležité, aby byli rodiče co nejdříve zapojeni do péče o své děti a my v Hořovicích se jim to snažíme maximálně umožnit.“ uvádí primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová.

I když je celé novorozenecké oddělení i oddělení intenzivní péče o novorozence špičkově medicínsky vybaveno, je designově řešeno tak, aby připomínalo více prostředí domova než nemocnice. I to je součástí péče, nejen o miminka, ale také o rodiče, kteří na oddělení často tráví spoustu času. Celý personál hořovické porodnice má za cíl, aby se zde rodiče cítili dobře a spokojeně, co nejlépe se naučili pečovat o svá miminka a mohli jít co nejdříve společně domů.

Listopad je měsícem, který poukazuje na problematiku předčasně narozených dětí a vše, co s tím souvisí.