Zprovoznili jsme nový pavilon pro chronicky nemocné dětské pacienty

1. 6. 2018

Slavnostní otevření nového pavilonu dětského oddělení následné a intenzivní péče (NIP) se vydařilo na výbornou. Krásné moderní a špičkově vybavené prostory, mělo možnost ve čtvrtek 31. května prohlídnout desítky pozvaných hostů z odborné i laické veřejnosti.

Slavnostního přestřižení pásky předcházela tisková konference, kterou sledovala desítka novinářů a ve které promluvil MUDr. Michal Průša, MBA, ředitel hořovické nemocnice, MUDr. Daniel Blažek, primář dětského oddělení následné péče, MUDr. Mahulena Mojžíšová, primářka hořovické pediatrie, a Ing. Sotirios Zavalianis, majitel hořovické a berounské nemocnice. Otevření nového pavilónu se mj. zúčastnil Dr. Ing. Jiří Peřina, starosta Hořovic, Martin Kupka, náměstek hejtmanky Středočeského kraje, hořovický poslanec Ing. Jan Skopeček a desítky odborníků v oblasti medicíny, představitelů samosprávy, pojišťoven apod. (viz fotogalerie)

„Jsem velice rád, že se nám otevření nového pavilonu tak vydařilo, a hlavně, že hodně lidí ocenilo naši snahu zajišťovat kvalitní zdravotní péči pro chronicky nemocné děti. Snažíme se dlouhodobě v našich nemocnicích investovat, aby prostředí pro pacienty bylo co nejpříjemnější a nejmodernější, včetně té nejlaskavější péče,“ řekl po skončení akce majitel hořovické nemocnice Sotirios Zavalianis.

Nemocnice Hořovice se stala v roce 2014 prvním zdravotnickým zařízením v České republice, kde bylo otevřeno specializované oddělení pro chronicky nemocné dětské pacienty.  Dosavadních 6 lůžek zdaleka nestačilo pokrýt poptávku po tomto typu specializované péče, vedení hořovické nemocnice se proto rozhodlo rozšířit kapacitu oddělení NIP na 13 lůžek. Zcela nový pavilon, který k tomuto účelu vznikl, byl vytvořen na základě doporučení odborníků, ale také podle konkrétních požadavků a zkušeností hořovických lékařů a sester, které za 4 roky fungování oddělení NIP nasbírali. Nová lůžka se začnou obsazovat v průběhu června.

Oddělení je určené pro pacienty s různými typy diagnóz, které spojuje to, že jsou velmi těžce, někdy i nevyléčitelně nemocní. Doba pobytu malých pacientů na oddělení se pohybuje od několika měsíců až po roky. Jejich onemocnění ovlivňuje základní životní funkce a vyžadují tedy jejich víceméně stálou podporu, prostřednictvím nejmodernější techniky, kterou je oddělení vybaveno. Náklady na vybudování nového pavilonu přesáhly 76 milionů Kč.

Potřeby rodin s nevyléčitelně nemocným dítětem jsou velmi široké, zahrnují péči nejen zdravotní, ale i psychologickou a sociální. Proto je také paliativní péče péči multidisciplinární. O dítě a jeho rodinu se stará celá řada odborníků z různých oblastí, od lékařů až po sociální pracovníky. Tento druh péče u nás bohužel není dostatečně ukotven v systému zdravotní a sociální péče a v každém regionu je to trochu jinak. Díky úzké spolupráci obou oddělení hořovické nemocnice, tedy Dětského oddělení a Oddělení NIP, vznikají plány na budoucí vznik centra, které by poskytlo rodinám s nevyléčitelně nemocnými dětmi komplexní poradenství a péči na jednom místě.