Vasektomie už není tabu

10. 3. 2023

Na urologickém operačním sále je prováděno komplexní spektrum endourologických výkonů se superspecializací na řešení litiázy (kamenů v močových cestách). K častým zákrokům patří i vasektomie. Pro koho je výkon vhodný a jaké jsou nejčastější komplikace popisuje MUDr. Tomáš Vavřík, lékař urologie Nemocnice Hořovice.

Pro koho je vasektomie vhodná, komu ji lze doporučit?

Vasektomii lze doporučit všem mužům, kteří se rozhodou, že již nadále nechtějí mít další děti. Hlavně jde o muže, kteří již několik dětí mají, ve většině již mají 3 nebo 4 potomky. 

Proč nad vasektomií vůbec uvažovat, jaké jsou hlavní výhody oproti jiným antikoncepčním metodám? 

Mezi hlavní důvody proč se muži rozhodou pro tuto možnost patří např. špatná snášenlivost hormonální antikoncepce u ženy nebo také z finančních důvodů, jelikož hormonální antikoncepce u ženy je též finančně celkem nákladná. Jelikož se jedná o téměř 100% účinnou ochranu, muži nadále oceňují možnost praktikování pohlavního styku bez prezervativu či přerušované soulože. 

Co je naopak nutné dobře zvážit předtím, než se jako muž rozhodnu vasektomii podstoupit, případně, než se ke kroku rozhodneme společně jako pár s partnerkou?

Tuto otázku je nutné v rámci konzultace řádně prodiskutovat, jelikož se jedná o nevratnou záležitost. Napojení obou konců již přerušených chámovodů je chirurgicky velmi obtížné. Pokud se tedy pár rozhodne mít další potomky, je nutný odběr spermií chirurgickou cestou přímo z tkáně varlete či nadvarlete. 

Jaké jsou nejčastější komplikace vasektomií? Je čeho se obávat, nebo jde o rutinní zákrok a nervozita není na místě?

V dnešní době může říci, že se jedná již o rutinní zákrok v lokální či celkové anestezii dle preferencí pacienta. V drtivé většině se výkon provádí již tzv. bezskalpelovou metodou, kdy se přerušují chámovody z drobného vpichu v oblasti šourku. Po výkonu může přetrvávat několik dní nepříjemný pocit v oblasti šourku a varlat, který po několika dnech samovolně odezní. Komplikace jako bolest, krvácení či zánět jsou udávány pouze u malého procenta pacientů. 

Setkáváte se u pacientů s jistým tabu ohledně vasektomií? Například reakce okolí, že muž po ní přichází "o mužství" a podobně.

Dříve bylo toto téma velké tabu, o kterých se muži báli mluvit, ale s rozvojem informačních technologií a internetu se o těchto otázkách mluví stále více a bariéry již nejsou takové. Co se týká "mužství", tak vasektomie nemá žádný vliv na prožívání orgasmu, erekce či ejakulace. K ejakulaci dochází i po provedení výkonu, akorát bez spermií, jelikož největší objem ejakulátu pochází z prostaty a semenných váčků. Vasektomie taktéž nemá vliv na hladinu sexuálních hormonů, tudíž na celkové libido.