Třicítka budov se dnes zbarví do fialova na podporu předčasně narozených dětí

16. 11. 2021

Mezinárodní den předčasně narozených dětí slaví celý svět 17. listopadu. Už o den dříve ho ale připomenou významné budovy i nemocnice po celé České republice. Na připomínku i poděkování za péči, kterou nedonošeným dětem poskytovali lékaři, zdravotníci i rodiče se třicítka budov zbarví purpurově. I letos ale zůstává jedním z hlavních témat péče o děti v době koronaviru.

Počet předčasně narozených dětí v loňském roce klesl mírně poklesl, ale nelze říct, že by se náročnost péče o ně snižovala. Poslední dva roky jsou totiž i pro novorozenecká oddělení ve znamení koronaviru. „Chránit musíme sebe, náš zdravotnický personál a samozřejmě i rodiče. Čím více vir známe, tím se ale naštěstí daří všechny nejen lépe chránit, ale také víme, jaká rizika jsou spojená například s příjmem nakažených rodiček. Samotný vir může být jednou z příčin předčasného porodu, důležitá je ale i následná péče, která zajistí rychlé uzdravení rodičky a umožní její kontakt s dítětem. Novorozenci naštěstí nejsou významně ohroženou skupinou,“ uvádí primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice Milena Dokoupilová.

To, že je kontakt rodiče s dítětem pro obě strany velmi přínosný, vysvětluje v České republice už devatenáct let spolek Nedoklubko. Zároveň ale upozorňuje na asi nejdůležitější faktor péče o předčasně narozené děti, a tím je trpělivost. „Když se dítě narodí předčasně, nelze se vždy a hned těšit na klokánkování a přikládání k prsu, je potřeba ale vědět, že všichni dělají vše pro to, aby dítě mohlo jít s rodiči co nejdříve domů,“ říká ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.

Nedoklubko při příležitosti letošního Mezinárodního dne předčasně narozených dětí i měsíce, který je připomíná, navštívilo 12 perinatologických center, 14 center intermediární péče a dalších šest novorozeneckých oddělení, ve kterých fond rozdal „purpurové léčivé balíčky“ rodičům a také limitovanou edici dárkových balíčků 2021 všem lékařům, sestrám a dalším pracovníkům, kteří na neonatologických odděleních pracují. Vedle purpurově nasvícených budov připomínají Mezinárodní den předčasně narozených dětí také další charitativní akce a rodiče si jejich boj připomínají šňůrkou navázaných dětských ponožek.

V Nemocnici Hořovice byla jednotka intenzivní péče vybudována v roce 2014. Myšlenkou celého oddělení je co nejvíce přiblížit nemocné či nezralé dítě rodičům, proto oba rodiče mají za svým dítětem zcela neomezený přístup a jsou brzy zapojeni do péče. Celé oddělení je nejen špičkově medicínsky vybaveno, ale je i vizuálně ztvárněno tak, aby prostředí co nejvíce připomínalo domov, a ne nemocnici.

Na tomto oddělení je poskytována péče jak nezralým novorozencům již od 30-31. týdne těhotenství, tak donošeným novorozencům nejčastěji s poruchou poporodní adaptace nebo rozvojem jiných patologických stavů (infekce, metabolické rozlady, vrozené vývojové vady).

Kde tento rok nasvícené budovy najdete?

1. Brno - hrad Špilberk

30. Kyjov - radnice

31. Šternberk - hrad

32. Uherské Hradiště - radnice

Oddělení je vizuálně ztvárněno tak, aby prostředí co nejvíce připomínalo domov, a ne nemocnici.