Trápí vaše dítě alergie? Možná by mu mohla pomoci alergenová imunoterapie

6. 5. 2021

V dětské plicní a alergologické ambulanci se věnujeme malým pacientům s častými záněty horních a dolních dýchacích cest, dlouhotrvajícím a chronickým kašlem či dušností.

Ambulance pneumologie a alergologie je dětským pacientům k dispozici v Nemocnici Hořovice i v nově otevřeném Diagnostickém centru Nemocnice Hořovice v Praze v Nových Butovicích. Nejčastější příznaky alergie a možnosti léčby popsala MUDr. Tereza Jeník, dětská pneumoložka.

Jsou alergie spojeny primárně vždy jen s jarem?

Pylové alergie se typicky objevují na jaře a v létě. Tyto alergie se obvykle projevují rýmou, kašlem, škrábáním v krku a pálením očí. Mohou se objevit i  kožní projevy, jako je kopřivka či atopický ekzém. Aktuálně nyní nejvíce trápí alergiky stromy, následovat budou trávy a byliny. V chladnějších  měsících to mohou být také plísně. V populaci jsou však ve značné míře i celoroční alergie, například na roztoče, které máme v domácnosti, a které se nejvíce projevují v podzimních i zimních měsících. Dalším významným alergenem může být srst domácích mazlíčků.

Jak člověk pozná, že se jedná o alergii, a ne o příznaky nemoci?

Na první pohled to poznat nemusíte. Samozřejmě někdy napoví časové souvislostí, ale zpočátku se často stává, že alergie připomíná virózu. To, že se jedná o alergii, vždy určí až lékař. Praktický lékař může pomoci s běžnou alergií podáním antihistaminik nebo jiných léků. Samotné alergologické vyšetření je již potřeba pro zjištění konkrétního alergenu, který reakci způsobuje. To může napomoci k vhodným režimovým opatřením a k indikaci správné léčby.

Je vůbec možné vyvarovat se situaci kontaktu s alergeny prostředí?

Lze snížit vystavení se alergenu. Je dobré sledovat pylový kalendář, který popisuje aktuální koncentraci alergenu ve vzduchu, což je závislé i na aktuálním počasí. Ve dnech, kdy je sucho a fouká vítr je koncentrace vysoká, když je vlhko, tak je alergenů v ovzduší méně. Lze také dodržovat různá režimová opatření, jako je například omývání obličeje a rukou čistou vodou, čímž ze sebe lze alergeny smýt. Pyly mají tendenci držet se na oblečení, takže je vhodné se po příchodu domů převléci. Dále je doporučováno méně větrat ve dnech, kdy je vysoká koncentrace alergenů. V dnešní době, kdy nosíme roušky a respirátory, si někteří pacienti chválí, že jsou jejich projevy alergií mírnější.

Jaké jsou možnosti léčby?

Máme možnost alergenové imunoterapie, což je jediná kauzální léčba alergie. To znamená, že léčí samotnou příčinu. Podáváme postupně narůstající koncentraci daného alergenu, čímž docílíme snížení přecitlivělosti a zmírnění alergické reakce. Tato léčba nám zabírá u většiny pacientů.

Projevuje se alergie do určitého věku nebo se může objevit u člověka kdykoliv v průběhu života?

Rozvoj alergie je možný kdykoliv. U některých jedinců již od narození. Naopak jsou tací, u kterých se objeví alergie až v dospělosti. U dětí je typické, že se alergie zpočátku projevují kožně, jsou to zejména potravinové alergie, které se projevují atopickým ekzémem. Respirační potíže spojené s alergií se objevují až později, ale není to pravidlem.

Ambulance pneumologie a alergologie je dětským pacientům k dispozici v Nemocnici Hořovice i v nově otevřeném Diagnostickém centru Nemocnice Hořovice v Praze v Nových Butovicích.