Transfuzní stanice v Nemocnici Hořovice slaví rekordní počet odběrů

19. 4. 2024

Historie této transfúzní stanice sahá až k samotnému založení nemocnice v roce 1961. Od té doby každým rokem roste nejen počet dárců, ale i počet lidí, kteří k odběru dorazí poprvé.

Darování krve se v současné době stává populární a lidé si stále více uvědomují, jak je dárcovství důležité,“ říká vrchní sestra transfuzní stanice Jana Šrámková. „Jsem moc ráda, že i zaměstnanci hořovické nemocnice jdou příkladem a každý den u nás na odběrech potkávám kolegy z řad lékařů, sester, sanitářů, ale i lidí provozních a administrativních úseků. Za celou transfuzní stanici bych chtěla poděkovat všem našim zaměstnancům, protože i díky nim, se nám podařilo v roce 2023 uskutečnit krásných 12 243 bezplatných odběrů krve,“ doplňuje Šrámková.

Jedná se o rekordní číslo, které nemocnice každým rokem úspěšně zvyšuje. „Počet odběrů roste každým rokem. Když se podívám do statistik a vidím, že v roce 1998 přišlo na odběr 6 257 dárců za rok, a dneska jsme skoro na dvojnásobku, mám z toho radost,“ dodává vrchní.

Transfuzní stanice se snaží motivovat a odměňovat své dárce. Prvodárci a dárci, kteří dosáhnou jubilejního odběru, dostávají drobné dárky. Například na den svatého Valentýna si transfuzní stanice připravila pro dárce, kteří se v tento den dostavili na odběr, sladkou pozornost, ve formě růžového žloutkového věnečku. „Je to moc milé a taková hezká pozornost hned po ránu Vám zpříjemní celý den,“ svěřila se Lenka, která chodí na odběry pravidelně čtyřikrát do roka.

Až dojemné pro mne bylo, když v prosinci 2023 přišel už po 80. darovat krev bývalý primář gynekologicko-porodnického oddělení, MUDr. Aleš Klán. Nastupovali jsem spolu do hořovické nemocnice v 1980, a pan primář chodí celou dobu pravidelně darovat krev,“ vzpomíná vrchní sestra Šrámková.

Jubilejní odběr má na svém kontě také bývalý starosta města Hořovice, Dr. Ing. Jiří Peřina, který k nám zavítal dokonce po 120.

Všem dárcům moc děkujeme a těšíme se, že v následujících letech počet odběrů ještě poroste.