Snažíme se, aby byla miminka plně kojena

23. 8. 2023

Porodnice U Sluneční brány v Hořovicích se stále snaží inovovat své služby a zvyšovat komfort poskytovaný maminkám a jejich dětem. V předchozím vydání magazínu NÉA jsme už psali o svačinkových bufetech nebo dárkových balíčcích. Tentokrát nám primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová představila služby laktačního poradenství a dul.

Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejvhodnější výživou pro novorozence a kojence. Podpora kojení tak patří mezi nejdůležitější procesy, které se v porodnici odehrávají. Proto v hořovické porodnici působí tříčlenný tým laktačních poradkyň pod vedením Lucie Daňkové. „Snažíme se, aby téměř každý den byla na oddělení přítomna alespoň jedna z nich,“ říká primářka Dokoupilová. Tento koncept porodnice buduje už čtvrtým rokem a výsledky jsou vidět. „V loňském roce z porodnice odešlo 86 % plně kojených dětí a věříme, že se číslo bude nadále zvyšovat,“ uvádí Dokoupilová.

Laktační poradkyně se během své pracovní doby pohybují mezi maminkami a podporují je v kojení. „S maminkami pracují individuálně. Hledají vhodnou polohu pro kojení, kontrolují správné přisávání dítěte a korigují případné potíže. Současně poskytují psychickou oporu, pokud vše nejde tak, jak by mělo,“ popisuje pracovní náplň laktačních poradkyň primářka s tím, že poradkyně velmi úzce spolupracují se sestrami i lékaři. Společně rozebírají možné příčiny neúspěchu plného kojení a předávají si informace o zdravotním stavu maminek a dětí, případně o jejich psychickém rozpoložení.

Spolupráce s dulami

Novinkou na oddělení je i spolupráce se šesti dulami. Ty rozšířily ošetřovatelský tým oddělení. „Uvědomili jsme si, že největší slabinou naší péče je čas. Pro maminky je porod jedinečný okamžik, který zažijí většinou jednou nebo dvakrát za život. Duly ženám poskytují individuální péči od těhotenství až do konce šestinedělí. Nabízí jim laskavost, trpělivost, naslouchají jim v tomto psychicky velmi napjatém období a samozřejmě jsou vyškolené i v podpoře kojení,“ upřesňuje primářka.

„Duly poskytují individuální péči od těhotenství do konce šestinedělí.“

Přítomnost laktačních poradkyň a dul by měla umožnit zkvalitnění a individualizaci péče. „Doufáme, že se tato naše snaha promítne také do počtu plně kojených dětí i po propuštění z porodnice,“ přeje si primářka a v souvislosti s pilotním projektem tykajícím se sledování kojení až do 6 měsíců věku doufá, že se toto procento bude pohybovat kolem 50–60 %.  

Horká linka pomáhá

Pokud potřebujete poradit s kojením kdykoli po propuštění z porodnice, objednejte si návštěvu laktační poradkyně nebo zavolejte do laktační poradny na nonstop Horkou linku kojení +420 311 554 542.