Setkání předčasně narozených dětí již po šesté

14. 9. 2020

Neonatologickému oddělení hořovické nemocnice se i přes nepřízeň epidemiologické situace podařilo uspořádat již šestou zahradní slavnost pro děti, které se narodily v roce 2017 před 35. týdnem těhotenství anebo pro těžší start do života vyžadovaly intenzivní péči našeho neonatologického oddělení. V hořovickém zámeckém parku, kousek od Sluneční brány, po které nese hořovická porodnice svůj název, se sešlo téměř 50 dětí v doprovodu svých rodičů a sourozenců, někdy i prarodičů. Park se hemžil šestery dvojčaty. Dohromady se slavnosti zúčastnilo více než 200 lidí.

Děti i jejich rodiče a sourozence přivítala MUDr. Milena Dokoupilová, primářka hořovické neonatologie, spolu se sestřičkami a lékařkami ze svého oddělení. Pro děti a jejich doprovod byl opět připraven bohatý program, spousta her a dalších aktivit.

„Letos jsme museli kvůli epidemiologické situaci přeložit slavnost z června na září, a i to bylo s velkou nejistotou. Do poslední chvíle jsme nevěděli, zda budeme moci slavnost vůbec uspořádat. Museli jsme například udělat určitá hygienická opatření pro občerstvení. I počasí si s námi na poslední chvíli pohrálo, kdy půl hodiny před začátkem přišel vetší déšť, který naštěstí netrval dlouho a pak celou slavnost provázelo jen slunce, které nám dovolilo s dětmi a jejich rodiči strávit příjemné odpoledne,“ říká MUDr. Milena Dokoupilová. „Děti plnily různé úkoly, za které dostávaly razítka, a na závěr všechny získaly upomínkovou medaili a spoustu dárků."

Nejoblíbenější „disciplínou“ se i v letošního roce stala opět kobyla Etna, kterou do zámecké zahrady přivedla sestřička Jesika. Na koníčku se svezly snad všechny děti. Zpočátku stydlivé děti se během několika minut rozkoukaly a téměř všechny si nechaly pomalovat krásnými obrázky na obličej.     

Za organizací akce stojí jako každý rok především Mgr. Kamila Přádová, vrchní sestra neonatologie, a její sesterský tým. Při hromadném focení spolu s primářkou Dokoupilovou poděkovali svým sestřičkám za výbornou přípravu a organizaci a rodičům za to, že přijali pozvání. „Je to pro nás nesmírně důležitá zpětná vazba. Je úžasné po třech letech vidět děti, které neměly start do života úplně jednoduchý,“ konstatovala primářka oddělení. 

A pocity z letošního setkáni? „Dělá nám velkou radost, že si i po třech letech rodiče udělají čas a dorazí za námi, někteří i z velké dálky.  Rok 2017 byl opravdu náročný, na našem oddělení leželo několik dětí ve velmi vážném stavu. Bylo nádherné a dojemné zároveň je po třech letech vidět se smát a hrát si. Zahrada byla plná veselých dětí, které si to společně s rodiči užívaly. Toto setkání je odměnou za naši velmi náročnou práci,“ uzavírá hořovická primářka.

Galerie