„Primární myšlenka je, abychom v Nemocnici Hořovice zavedli rekonstrukční plastickou chirurgii, plastiku, která léčí,“ říká MUDr. Patrik Richtr, nový lékař Nemocnice Hořovice

9. 12. 2019

MUDr. Patrik Richtr přišel k nám do nemocnice z FN Motol s vizí rozšířit spektrum péče, kterou v Nemocnici Hořovice poskytujeme.

Můžete nám říct, jak jste se dostal k oboru plastická chirurgie?

Moje profesní kariéra je složitější. Absolvoval jsem na Plzeňské lékařské fakultě. Následně jsem nastoupil ve fakultní nemocnici na neurochirurgii, kde jsem strávil celkem 7 let. Poté jsem hledal nové profesní výzvy. Poněvadž mě bavila práce s mikroskopem a plzeňská plastická chirurgie se rozhodla rozšířit operativu o mikrochirurgii rozhodl jsem se vydat jiným směrem. Mikrochirurgie v té době zažívala velký boom. Znamenalo to pro mě absolvovat kompletně všechny stáže v novém oboru a udělat si druhou atestaci. Začali jsme postupně zavádět mikrochirurgii do plastické chirurgie.

Jak byste popsal mikrochirurgii?

Dalo by se říci, že je to nejvyšší úroveň, kdy dokážete zrekonstruovat postižené části těla nebo nahrazovat různé orgány, či jejich funkce, tím, že přenášíte zcela odděleně tkáň z jedné části těla tam, kde je potřeba.

V jakých případech se dá mikrochirurgie využít?

Využívá se nejčastěji při rekonstrukci prsu, například po mastektomii pro karcinom nebo pro nějaké nádorové markery, kdy je v zájmu zachování zdraví ženy nutné odstranit prsa. My jsme schopni touto metodou zrekonstruovat prsa vlastní tkání. To je nejčastější indikace, kdy se mikrochirurgie využívá v plastické chirurgii. Dále jsem například spolupracoval se stomatochirurgy, kdy jsme rekonstruovali defekty dutiny ústní pomocí volně přenesených laloků z dolní končetiny, včetně kostí, to znamená, že jsme i takto volně přenášeli lýtkovou kost a nahrazovali jsme defekty v dolní čelisti.

Po působení v Plzeňské fakultní nemocnici jste přešel do FN Motol?

Dalším mým profesním posunem bylo místo vedoucího na plastické chirurgii ve FN Motol. Pracoval jsem tam necelé dva roky. Tam jsem svou spolupráci rozšířil o práci s ORL klinikou. Plastická chirurgie tím, že dokáže uzavírat defekty, je velmi přínosná pro spřízněné chirurgické obory. Zde se nám například podařila průlomová operace, kdy jsme zrekonstruovali horní patro z lopatky.

Co si lidé mohou představit pod pojmem plastická chirurgie?

Když se řekne plastická chirurgie, tak si lidi vždy představí jen prsa, liposukce, facelifty a operace víček. To je ale estetická chirurgie. Pojem plastická chirurgie v sobě spíše zahrnuje výkony rekonstrukční, včetně operací kožních nádorů, rozsáhlých ztrátových poranění, vývojových vad apod.

Jaké výkony budete provádět v Nemocnici Hořovice?

Primární myšlenka je, abychom v Nemocnici Hořovice zavedli právě tu rekonstrukční chirurgii, tedy tu která léčí. Jedná se o chirurgii ruky, nádory kůže, operace prsů včetně rekonstrukce, řešení redukce prsů či jejich asymetrie. Dále také zakrývání defektů a dekubitů. Jsem připraven spolupracovat se všemi spřízněnými chirurgickými obory.

Budete v hořovické nemocnici na plný úvazek?

V hořovické nemocnici budu momentálně působit dva dny v týdnu. Ve středu budu vykonávat operační výkony a ve čtvrtek ordinovat v ambulanci. Zbylé dny působím v privátních pracovištích.

Čím se odreagováváte? Máte nějaké koníčky?

Mezi mé koníčky patří hlavně focení. Fotím převážně ptactvo a jsem ochoten pro dobrý snímek jet i na druhou stranu světa.

Proč jste si po velkých fakultních nemocnicích vybral právě Nemocnici Hořovice?

Hořovickou nemocnici jsem znal už před svým nástupem, poněvadž pocházím z Rokycanska. Do hořovické nemocnice mě přivedlo mimo jiné krásné prostředí. Poněvadž jsem do této doby působil jen ve fakultních nemocnicích, mám srovnání. Musím říct, že co se týče organizace práce je Fakultní nemocnice Plzeň opravdu na špici, v Motole zase byly dobré vztahy mezi managementem a lékaři. Tady v Hořovicích je obojí, kombinace všeho, nemocnice je hezká a panují tu dobré vztahy. Plastická chirurgie má velký potenciál v tom, jak může být multioborová a jsem rád, že vedení Nemocnice Hořovice mi zde dala šanci. S vidinou rozšíření spektra péče, která je v této nemocnici nyní v plánu, je osvícené počítat i s relativně novými obory.  

 

Galerie

Velkým koníčkem pana doktora je focení ptactva.
Pro dobrý snímek je ochoten cestovat i na druhou stranu světa.