Neslyšícím pomáhá u lékaře Tichá linka

12. 1. 2022

Objednání k lékaři při náhlé nemoci nebo omluva ze zaměstnání – pro většinu z nás otázka několika minut, pro neslyšící ale hrozící komplikace. Už třináctým rokem jim proto pomáhá sociální služba Tichá linka, která skrze speciální aplikaci nabízí online tlumočení potřeb neslyšícího do mluvené češtiny.

Služba je kromě osobních mobilů, notebooků a počítačů dostupná také na více než třech stovkách bezbariérových míst, jako jsou úřady nebo zdravotnická zařízení. Patří mezi ně i Nemocnice Hořovice a Rehabilitační nemocnice Beroun. „V našich zařízeních je k dispozici speciálně upravený tablet, který je připraven neslyšícímu při komunikaci se zdravotníky kdykoli pomoct,“ říká PR & Community managerka Lucie Lišková.

Právě zdravotní záležitosti jsou podle Evy Štípkové ze společnosti Tichý svět, která službu provozuje, jedním z nejčastějších důvodů pomoci. „Hodně využívána je i SOS linka, kdy se klienti potřebují urgentně spojit s některou ze složek integrovaného záchranného systému,“ přibližuje.

Jak přesně Tichá linka funguje?
Klient si nejdřív vybere, jestli komunikuje ve znakovém nebo mluveném jazyce, a zadá do aplikace svůj požadavek. V prvním případě se s pracovníkem linky spojí prostřednictvím videohovoru, v tom druhém pak používá textové okno. Pracovník následně zprostředkuje telefonickou či osobní komunikaci nebo upraví a přeloží text.

Služba je zdarma a dostupná 24 hodin denně

Klientům podle Štípkové pomáhají na Tiché lince celkově desítky lidí, v jeden okamžik pak až pět tlumočníků a dva přepisovatelé. Služba je zdarma a lidé ji mohou využívat dvacet čtyři hodin denně, v nočních hodinách ale právě jen pro zmiňované SOS případy. Denně se zde zpracuje zhruba stovka žádostí.

Zájem o Tichou linku je podle Štípkové stále větší, a to i ze strany samotných institucí. Cesta k bezbariérovosti všech veřejných míst je však prý stále ještě dlouhá. „Největším problémem je počáteční nedůvěra, zda je Tichá linka potřeba. Jakmile se ji ale podaří někam zavést, pak jsou jen pozitivní ohlasy na její jasné přínosy.“