Nemocnice zprovoznila nový denzitometrický přístroj

22. 6. 2018

U české populace stále stoupá výskyt osteoporózy (onemocnění způsobující řídnutí hustoty kostí) a navíc se stále rozšiřují indikační kritéria. Neléčená osteoporóza může vést k závažným zdravotním důsledkům, v nejhorší variantě až k výskytu patologických zlomenin, zvláště obratlů a dlouhých kostí končetin. Čím dříve se osteoporóza diagnostikuje, tím lepší výsledky přináší její včasná léčba. Toto zjištění vedlo vedení Nemocnice Hořovice k pořízení nového denzitometrického přístroje.

„V regionu kolem Hořovic je velmi omezená možnost diagnostiky a léčby osteoporózy. Dosud jsme museli pacienty složitě odesílat na jiná pracoviště. Od konce června jsme schopni se o ně postarat přímo u nás, což zvyšuje dostupnost a komfort této služby pro naše pacienty,“ vysvětluje důvody nové investice MUDr. Michal Průša, MBA, ředitel hořovické nemocnice.

Osteoporóza je však i často závažným komplikujícím onemocněním u pacientů, kteří jsou primárně ošetřováni s jiným onemocněním na různých odděleních a ambulancích naší nemocnice, například na ortopedii, gynekologii, interně nebo neurologii. Denzitometrie je minimálně invazivní vyšetření, které, na rozdíl od dříve používaného CT, zanedbatelně zatěžuje pacienta rentgenovým zářením. V posledních letech je dostupná a účinná i farmakologická léčba tohoto onemocnění.

Nový přístroj určený k vyšetřování řídnutí kostí je umístěn v prostorách radiodiagnostického oddělení a bude obsluhován odborně zaškoleným personálem, který vede atestovaná lékařka v oboru osteologie. Ta bude řídit i léčbu pacientů s pozitivním denzitometrickým nálezem. Vyšetření denzitometrií indikují odborní lékaři z různých oborů.

„Vyšetření je zcela nebolestivé a neinvazivní a trvá pouze několik minut. Výsledek pak zpracuje odborná osteoložka do několika dnů a předá výsledek vyšetření odesílajícímu lékaři, popřípadě sama pacienta převezme do péče. Otevíráme totiž současně i ambulanci osteologie, kde budou pacienti s osteoporózou sledováni a léčeni,“ dodává hořovický ředitel.