Nadváhou či dokonce obezitou trpí v Česku 71 % mužů a skoro 57 % žen. Nejvíce v historii

13. 9. 2019

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo v roce 2016 na celém světě 1,9 mld. lidí s nadváhou, z toho zhruba 650 mil. lidí s obezitou. Na světě žilo v roce 2016 zhruba 7,47 mld. lidí, nadváhou tedy trpěl každý čtvrtý, obezitou pak každý jedenáctý člověk na světě.

Od roku 1975 se celosvětový počet obézních lidí téměř ztrojnásobil. Nadváhou trpělo v roce 2016 téměř 40 % dospělých (39 % mužů a 40 % žen), 13 % lidí (11 % mužů a 15 % žen) pak bylo obézních. Pokud bychom se zaměřili na Evropu, byla by celková čísla ještě horší. V roce 2014 bylo podle zprávy Global Nutrition Report na starém kontinentu obézních 21 % mužů a 23 % žen.

Jednou z hlavních příčin obezity je životní styl s nedostatkem pohybu. Podle WHO vůbec nesportuje každý pátý Čech a ani polovina naší populace nedosáhne na doporučenou týdenní dávku pohybu. Ta přitom není nijak drasticky vysoká - sportem (nebo alespoň nějakou fyzickou činností) bychom se podle odborníků měli zaobírat alespoň tři hodiny týdně. To odpovídá pouhým 26 minutám každý den.

V ČR podle České lékařské společnosti dosahují náklady souvisejících s léčbou obezity až 10 % celkových výdajů na zdravotnictví, což představuje přibližně 30 miliard korun ročně.

„Nadváhou či dokonce obezitou trpí v Česku 71 % mužů a skoro 57 % žen. Nejvíce v historii,“ říká primář ortopedického oddělení Nemocnice Hořovice MUDr. Milan Pastucha, který byl jedním z iniciátorů stavby úschovny jízdních kol v nemocnici. „Dobrým příkladem pro nás může být pohled dánského ministra zdravotnictví, který vyzval dánskou populaci k zdravému životnímu stylu – jízdě na kole a udržování kondice. Jsou jasně spočítané náklady na zdravotnictví, které postupně rostou a při lepší kondici je nutnost utrácet v systému menší. S tím úzce souvisí dobrá infrastruktura pro cyklisty, ke které patří mít možnost zaparkovat kolo v práci,“ popisuje situaci primář. „Po domluvě s majitelem nemocnice Sotiriosem Zavalianisem, který je otevřen novým nápadům, vznikla u nás kolárna, kde je možné kola bezpečně parkovat a nabíjet elektrokola. Zaměstnancům se tak nabízí možnost změnit svůj životní styl, zredukovat hmotnost, ušetřit benzín a zlepšit fyzickou kondici,“ chválí možnost využít úschovnu kol a dodává: „Moje dítě od 4 let prakticky denně jezdilo na kole do školky a bylo jediné. Věřím, že i ve školách bude postupně možnost parkování kol a hlavně, že to zlepší ohleduplnost českých řidičů, poněvadž síť cyklostezek je ubohá a cesty slouží pro auta i kola zároveň.“

Do úschovny jízdních kol v Nemocnici Hořovice se vejde až 75 kol. 20 míst je vybaveno zásuvkou pro dobití, tudíž je možné zde parkovat i elektrokola. Celý prostor je monitorován.