27. 3. 2020

I v této složité a pro všechny nezvyklé době, kdy se denně skloňují slova koronavirus, pandemie, rouška a další, nesmíme zapomínat na naše nejmenší, na které současná situace také doléhá. Proto jsme pro vás připravili některé praktické informace, které by vám i vašim dětem pomohly toto období lépe zvládnout.

Dětské oddělení Nemocnice Hořovice i jeho ambulance nadále fungují, byť v jiném režimu, než jste byli dosud zvyklí. Jsme vám plně k dispozici ke konzultacím na telefonu, stejně tak i k akutnímu ošetření, bude-li to nutné. Za dané situace je ale lepší se nejdříve telefonicky domluvit, proto neváhejte a máte-li nějaké pochybnosti o zdravotním stavu vašeho děťátka, volejte. Je-li nutná hospitalizace na oddělení, samozřejmě umožňujeme trvalou přítomnost jedné pečující osoby bez ohledu na věk dítěte, návštěvy dalších rodinných příslušníků dovoleny nejsou.

Jak jsme již psali dříve, může se v současné době stát, že váš praktický lékař pro děti a dorost bude vzhledem k nedostatku ochranných pomůcek ordinovat v omezeném režimu. I v tomto případě jsme vám plně k dispozici.

Novorozenci po ambulantním porodu nebo ti, kteří nemají aktuálně k dispozici svého praktického pediatra, mohou své důležité první kontroly absolvovat u našeho praktického pediatra v nemocnici po předešlé telefonické domluvě na čísle 311 551 218. Tato vyšetření pak jsou naplánovaná přesně na předem domluvený čas každý všední den od 7.45 do 12.00 hodin tak, abychom co nejvíce omezili kontakt s dalšími pacienty v čekárně.

Všechna současná omezení přináší řadu otázek a mají vliv na náš pocit bezpečí a jistoty. Aktuální situace se přirozeně dotýká všech dětí, i těch nejmenších, a může vést ke zvýšení úzkosti a změně chování. Ještě s větší měrou než u nás dospělých se dětem radikálně změnil způsob života, rázem přišly o osobní kontakty s vrstevníky, fyzické aktivity a volnou zábavu venku.

Je výhodné, když se podaří co nejvíce z přirozeného života dětem umožnit. Od nás děti potřebují pomoc s udržováním denního režimu a tím se strukturou celého dne. Zároveň nezapomínejte, že nemusíte dítěti vyplňovat každou minutu jejich času. Každé dítě (stejně jako dospělý) chce mít tajemství a vlastní koutek jen pro sebe.

Cílem tohoto krátkého sdělení není navýšit nároky na již přetížené rodiče, ale hledat způsoby, jak celou situaci společně zvládnout v co možná nejlepší náladě a psychické kondici.

V příloze naleznete nápady, jak s dětmi komunikovat o tom, co se kolem nich děje, abyste předešli zbytečnému zvyšování úzkosti, a interaktivní sešit „Ahoj, já jsem Korona“, který si můžete vytisknout a společně s dětmi projít a vyplnit.

Jak vlastně mluvit s dětmi o koronaviru.pdf

Ahoj, já jsem Korona!.pdf