Hořovická ORL rozšiřuje spektrum ambulantních a chirurgických výkonů

9. 8. 2017

Stovky pacientů ročně vyhledávají služby ORL ambulance, která v Hořovicích působí velmi aktivně. MUDr. Daniela Olšavová v následujícím rozhovoru představuje ambulantní a chirurgické výkony, které nabízí ORL a prezentuje plány na rozšíření poskytované péče.

Paní doktorko, můžete nám popsat koncepci fungování ORL v naši nemocnici?

ORL funguje v naší nemocnici ve dvou směrech, ambulantním a operačním. Máme 2 ORL ambulance zajišťující komplexní diagnostiku a péči o dospělé i dětské pacienty s onemocněními hlavy a krku. Jedna ambulance je všeobecná, zaměřená na „běžné“ problémy v ORL oblasti. Druhá ambulance je specializovaná, disponuje moderním přístrojovým vybavením včetně rigidních i flexibilních endoskopů. Nově máme nainstalovaný i videořetězec. Je primárně zaměřená na konzultace a vyšetření pacientů indikovaných k operačním výkonům, komplexní diagnostiku pacientů s poruchami dýchání ve spánku, konzilia pro jednotlivá oddělení atd. Provádí se zde ambulantní operační výkony. Pod ORL spadá i spánková ambulance, kde probíhá konzervativní léčba pacientů s již diagnostikovaným syndromem spánkové apnoe.

Jaké operační výkony provádíte ambulantně?

Ambulantně provádíme výkony radiofrekvenční (RF) ablací, a to uvuloplastiku – chirurgickou léčbu chrápání,  turbinoplastiku – redukci objemu sliznice nosních skořep. Dále výkony v dutině ústní, nejčastěji odstraňování slizničních novotvarů, nastřihnutí zkrácené podjazykové uzdičky, odstranění mukokél, odstraňování sialolitů z vývodu slinných žláz a jiné. Při ORL ambulanci máme zákrokový sálek, kde provádíme výkony v lokální anestezii, zejména odstraňování kožních lézí na tváři a krku, kdy se jedná hlavně o kožní nádory maligní nebo benigní, pigmentové névy, bradavice a jiné kožní útvary. Provádíme i aplikaci náušnic klasicky jehlou nebo nastřelením.

Na jaké výkony je zaměřená ORL operativa v celkové anestezii?

Vzhledem k tomu, že nemáme samostatné ORL oddělení, naši pacienti leží na chirurgickém nebo dětském oddělení. U dětí operujeme adenoidní vegetace (endoskopická adenotomie) a provádíme korekci odstálých ušních boltců (otoplastika). U dospělých pacientů se zaměřujeme téměř výhradně na rhinochirurgii (operace nosu) a operační řešení chrápání. Provádíme septoplastiky (operace deviované nosní přepážky), FESS – endoskopické operace vedlejších nosních dutin, kde operujeme nosní polypy, nádory a chronické záněty, či rhinoplastiky (operace deformit zevního nosu). V rámci operačního řešení chrápání provádíme uvuloplastiky a uvulopalatoplastiky RF ablací.

Jak dlouho po operacích jsou pacienti hospitalizovaní?

Dětské pacienty propouštíme standardně již v den provedení operace, u dospělých pacientů trvá hospitalizace celkově 3 dny.

Jaké novinky plánujete v rámci dalšího působení ORL?

Výhledově máme v plánu provádět sonografické vyšetření krku a punkční biopsii tenkou jehlou, tzv. FNAB, u nemocí slinných žláz, štítné žlázy a lymfatických uzlin na krku. Plánujeme rozšíření operativy v lokální anestezii, zejména v oblasti estetické chirurgie tváře, a snad i rozšíření operativy v celkové anestezii. O všech novinkách budou naši pacienti včas informováni na webových stránkách nemocnice.