Držíme palce všem předčasně narozeným dětem

16. 11. 2020

17. listopad je Světovým dnem předčasně narozených dětí. V České republice, kde se ročně narodí deset tisíc dětí před 37. týdnem těhotenství, se tento svátek slaví od roku 2010.

Hlavním organizátorem oslav je rodičovská organizace Nedoklubko. „Cílem letošního Světového dne jsou především osvěta problematiky předčasného porodu i oboru neonatologie a výzkum příčin a prevence předčasného porodu,“ říká výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková a dodává: „Chceme poděkovat lékařům a sestrám v celé republice za jejich péči o předčasně narozená a nemocná miminka.“

Významné budovy po celém světě se 16. listopadu barví do purpurové barvy, aby bylo upozorněno na problematiku předčasných porodů. Zároveň jde o vyjádření díků zdravotníkům starající se o předčasně narozená a nemocná miminka.

Letos se v České republice organizátorům podařilo rozsvítit alespoň jednu budovu v každém městě, kde je nemocnice či zařízení starající se o nedonošené děti. Poprvé se v letošním roce k purpurovému nasvícení budovy připojila i naše nemocnice.

„Hořovická nemocnice se od roku 2014 pyšní statutem Perinatologického centra intermediárni péče, které zajišťuje péči ženám s rizikovým těhotenstvím a zabezpečuje děti narozené od 30. týdne těhotenství. Ve stejném roce byla otevřená zcela nová jednotka intenzivní novorozenecké péče s 10 intenzivními lůžky a 5 lůžky v systému rooming in. Ročně se na tomto oddělení staráme o 180-200 nedonošených děti  a o dalších několik desítek nemocných novorozenců. Snažíme  se rodiče co nejdříve zapojit do péče o svoje nemocné či nezralé miminko. Oba rodiče mají za svým dítětem zcela neomezený přístup i v tomto náročném období. Celé oddělení je nejen špičkově medicínsky vybaveno, ale je i vizuálně ztvárněno tak, aby prostředí co nejvíce připomínalo domov, a ne nemocnici,“ říká primářka novorozeneckého oddělení MUDr. Milena Dokoupilová.

A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaným symbolem a oceněním za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská – barva králů a královen i všech nedonošených dětí.