České ILCO boří mýty o stomii. Organizuje putovní výstavu PytlíkART v Nemocnici Hořovice

1. 11. 2022

Hořovice jsou další v sérii měst, ve kterém proběhne v listopadu putovní výstava projektu PytlíkART pacientské organizace Českého ILCO, která je financována z Fondů EHP. Putovní výstavou chce České ILCO přiblížit lidem život se stomií a ukázat, že za vývod není potřeba se stydět. Záštitu nad výstavou převzal ředitel nemocnice MUDr. Michal Průša, MBA.

V rámci osvěty o životě lidí s vývodem České ILCO připravilo projekt PytlíkART, malování na stomické sáčky. Výstavou uměleckých děl na stomických pomůckách spolu s příběhy jejich autorů nejen z řad stomiků ukazujeme veřejnosti, co je stomie a jak vypadá stomický sáček.

„Když mi lékař před 20 lety oznámil, že budu mít stomii, bylo mi 28 a vůbec jsem si nedokázala představit, jak budu dál žít. Doma jsem měla roční dceru. Převažovaly u mě smíšené pocity: strach, trapnost, beznaděj, zoufalství… Bydlím v malé vesnici ve východních Čechách. Nikomu z mých přátel jsem to nejprve neřekla, protože jsem se styděla. I když začátky s vývodem nebyly vždy lehké, zvládla jsem to. Držela jsem se motta: NEREZIGNOVAT, NEVZDAT SE A ŽÍT DÁL! Před 3 lety jsem začala pracovat pro České ILCO a zjistila jsem, že slovo stomie stále vyvolává v podvědomí lidí negativní pocity a pohlíží na ni jako na stigma. Ať už samotní stomici, jejich okolí nebo veřejnost. Je na čase to změnit,“ vysvětluje motivy vzniku výstavy její tvůrkyně Jitka Svobodová, která nyní o životě se stomií otevřeně mluví i v rámci přednášek pro laickou a odbornou veřejnost.

„Některým z nás zachránila stomie život,“ zdůrazňuje dále Svobodová a dodává, že cílem osvětového projektu je zvýšit povědomí veřejnosti a ukázat, že i se stomií lze žít normální život. “Návštěvou výstavy podpoříte náš cíl a společně budeme bořit mýty o stomii,” vyzývá návštěvníky.

Výstava netradičního umění na stomických sáčcích bude probíhat v hlavní budově NEMOCNICE HOŘOVICE od 1.11. do 27.11.2022. Záštitu nad akcí převzal ředitel nemocnice MUDr. Michal Průša, MBA.

Výstava je součástí projektu “ANO MY MŮŽEME”  financovaného z Fondů EHP 2014-2021 z Malého grantového schématu programu Zdraví.

Pacientská organizace České ILCO pomáhá stomikům od roku 1992 řešit problémy zdravotní, sociální a psychické, spojené s návratem stomika do normálního života, mnohdy i do práce.