Spustili jsme novou online poradnu pro pacienty se stomií

19. 6. 2017

Když se řekne „stomik“, dost lidí neví, co si představit. Základ slova pochází z řeckého "stoma", což znamená ústa, v přeneseném významu pak otvor. Stomici jsou lidé s dočasně nebo trvale vyvedeným střevem nebo močovodem. Stomie mohou mít nejen pacienti s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou, ale i po operacích zažívacího traktu. Pro tyto pacienty v hořovické nemocnici funguje poradna při chirurgickém oddělení pod vedením Andrey Šlechtové, vrchní sestry tohoto oddělení. Nově je teď zřízena i online poradna na webu Nemocnice Hořovice, kde je možné zeptat se, poradit, či se podělit o své zkušenosti se stomií.

Poradna funguje online na webových stránkách www.nemocnice-horovice.cz a je lehce k nalezení na úvodní stránce po otevření modrého nápisu „všechny dotazy“. Poprvé se uživatel musí registrovat a pokaždé přihlásit, je to z důvodu zachování anonymity této poradny. Na dotazy odpovídá Markéta Křemenová, dlouholetá setra anesteziologicko-resuscitačního oddělení hořovické nemocnice, která se této problematice věnuje již řadu let a právě absolvovala certifikovaný kurz péče o stomika.

  „Vznik poradny vnímám jako velmi potřebný. Ze své osobní zkušenosti vím, jak je tato problematika citlivá a že pacienti mohou cítit stud přijít osobně. Někteří proto mohou pro první kontakt zvolit tuto variantu. Může se také stát, že se z diskuse s ostatními uživateli dozvědí, co potřebovali vědět a ušetří si tak cestu k nám,“ uvádí podstatu online poradny Markéta Křemenová. „Poradna ovšem nenahrazuje zdravotní péči, slouží pouze k zodpovězení dotazů či nejasností, zmírnění obav pacientů, které stomie může čekat a k předání zkušeností mezi pacienty samotnými,“ doplnila hořovická zdravotnice.

Crohnova choroba a ulcerózní kolitida patří do skupiny nespecifických střevních zánětů (mezi lékaři známých jako Inflammatory Bowel Diseases - IBD). Obvykle postihuje nemocné kolem dvacátého roku života a vyžaduje doživotní léčbu.

Z pohledu veřejnosti nepatří Crohnova choroba k nejznámějším chorobám. Přesto se jedná o nebezpečné a zatím nevyléčitelné onemocnění, které pacientům výrazně zhoršuje kvalitu života. Počet pacientů trpících Crohnovou chorobou nebo ulcerózní kolitidou (IBD onemocnění), se u nás za poslední půlstoletí zvýšil desetkrát. V hořovické nemocnici i z tohoto důvodu vzniklo specializované centrum pro IBD pacienty při chirurgickém oddělení. Pacienti trpící tímto onemocněním musí zpravidla během svého života podstoupit nejednu náročnou operaci.

Příznaky onemocnění jsou velmi nepříjemné. Nemocní trpí průjmy, křečovitými bolestmi břicha, únavou, někteří i podvýživou či závažným zánětlivým postižením kolem konečníku. Dvě třetiny pacientů s Crohnovou chorobou pak musí v průběhu života podstoupit operaci – ať už z důvodu komplikací, selhání standardní léčby nebo dokonce střevního nádorového onemocnění.

Galerie