První Zahradní slavnost pro děti

3. 7. 2015

V sobotu dne 27.6. 2015 neonatologické oddělení nemocnice Hořovice pořádalo 1. Zahradní slavnost pro děti pod 34. týden těhotenství narozené v letech 2011 a 2012, které s většími či menšími problémy prošly jejich intenzivní péčí. Sešly se tedy děti tří a čtyřleté. Jak se nápad zrodil a jak slavnost proběhla prozradila primářka neonatologického oddělení MUDr. Milena Dokoupilová.

V sobotu dne 27.6. 2015 neonatologické oddělení nemocnice Hořovice pořádalo 1. Zahradní slavnost pro děti  pod 34. týden těhotenství narozené v letech 2011 a 2012, které s většími či menšími problémy prošly jejich intenzivní péčí. Sešly se tedy děti tří a čtyřleté. Jak se nápad zrodil a jak slavnost proběhla prozradila primářka neonatologického oddělení MUDr. Milena Dokoupilová.

Jak vznikl nápad zorganizovat setkání děti a jejich rodičů na hořovickém zámeckém parku?

Tento nápad zrál jako víno. Již před dvěma lety vznikl nápad či přání sejít se po letech s dětmi, o které jsme se staraly a které na našem oddělení strávily první týdny svého života. Já spoustu dětí vidím v rizikové poradně minimálně do jednoho roku věku. Ale i sestřičky zajímalo jak po letech děti vypadají a jak se jim vede. Určitě je zajímavé se sejít s rodiči, kteří už řeší jiné problémy než jen jestli jejich miminko dobře jí a přibývá na váze. Hlavním organizátorem celé slavnosti byla vrchní sestra neonatologického oddělení Mgr. Kamila Přádová, která se sestřičkami z intenzivní péče celý program připravila.

Kolik děti jste pozvali, kolik přišlo?

Celkem bylo pozváno 54 dětí, účast potvrdilo 26  a nakonec dorazilo 30 našich dětí.  Samozřejmě byli zváni i sourozenci.  Dohromady se slavnosti zúčastnilo přes 100 lidí.

Jaké jsou vaše pocity, když vidíte po třech letech miminka, která se narodila předčasně nebo měla větší komplikace po porodu?

Jedním slovem – nádherné. Na slavnosti pomáhaly i naše vlastní děti. Závěrečné pocity všech asi nejlépe vystihla sestřička Maruška, když celý den zhodnotila: „ Super den... směs radosti, přátelství , smíchu i slziček dojetí. Moc jsme si to všichni užili a jsem ráda, že moje dcery viděly na vlastní oči kolem 30 důvodů, proč nejsem doma tak často jako ostatní maminky … zapojily se a ještě dlouho o dětech a celém dnu mluvily. Šla jsem tam po dvou nočních a hned pak dvě denní, a přesto neprotahovaly obličeje a neprotestovaly, že se málo vidíme. A tak chci poděkovat Kamile, Mili a všem holkám, co s přípravou pomáhaly za příležitost nejen vidět naše malé pacienty, ale také ukázat našim vlastním dětem, jak důležitou práci děláme … za příležitost být jim vzorem.“

Také si ale uvědomíte, že za Vámi po 3- 4 letech dorazí rodiče, udělají si čas. A to je další odměna za naši velmi náročnou práci.

Jak hodnotíte průběh sobotní akce? Hodláte v tom pokračovat?

Myslím si, že se první ročník zahradní slavnosti vydařil na jedničku s hvězdičkou. Počasí si s námi chvíli pohrávalo, ale nakonec se přesně na průběh akce umoudřilo a dovolilo nám strávit s našimi dětmi a rodiči nádherné odpoledne plné zajímavých her. Děti plnily různé úkoly, za které dostávaly razítka  a na závěr získaly upomínkovou medaili a spoustu dárků. Chtěla bych moc poděkovat svojí vrchní sestře, celému týmu sestřiček a sponzorům za výbornou přípravu a organizaci. V této tradici máme v plánu pokračovat. Jelikož dětí, které prochází naší intenzivní péčí rok od roku přibývá, budou již další zahradní slavnosti po jednotlivých letech. Takže na příští rok se mohou těšit děti, které se narodily v roce 2013 před 34. týdnem těhotenství. Akci plánujeme na polovinu června.