Otevřeli jsme ambulance zubní hygieny

27. 10. 2022

Navštěvujete dentální hygienu? A věděli jste, že každý člověk by měl navštívit aspoň jednou ročně zubní hygienistku, ať už z preventivních důvodů nebo pro ujištění, že se o svou chrup stará správně? Zubní hygiena je hlavně o pravidelnosti. Investice do prevence a správného čištění zubů vám může výrazně pomoci ušetřit výdaje za budoucí ošetření chrupu.

V Nemocnici Hořovice rozšiřujeme zubní ambulance o dentální hygienu, součást preventivní stomatologické péče. Jednou z hygienistek je Viktorie Vlasáková, Dis.

Kolik pacientů vyhledává vaši pomoc?

V Nemocnici Hořovice jsme otevřeli ambulanci v polovině září, tak zatím nelze posoudit, jak velký bude ze strany pacientů zájem. Já mám praxi z Plzně, Prahy. Zde byl o dentální hygienu zájem veliký, lidé v okolí docházeli k ošetření pravidelně.

Kdo vyhledává zubní hygienu? Je nutná žádanka od lékaře?

Pacient většinou přijde na doporučení svého stomatologa, ale najdou se i lidé, kteří berou prevenci velice vážně a přijdou z vlastní iniciativy. Dle mého názoru by měl každý člověk absolvovat návštěvu ambulance zubní hygieny, i kdyby jen z prevence, nikdy si totiž nevyčistíte zuby tak, jak to udělá zubní hygienistka.

Jak probíhá první návštěva?

První návštěva trvá kolem 60 minut, během které seznámíme pacienta s průběhem konzultace. Dochází k vyšetření aktuálního stavu úst. Následně klienta upozorňujeme na nálezy, přičemž mezi nejčastější patří paradontóza, záněty dásní. Domlouváme se na dalším postupu léčby, případně přicházíme s okamžitým ošetřením. Po ošetření nastává instruktáž správného čištění chrupu, vysvětlení motivace, proč jsou některé postupy čistění vhodnější, výběr správných pomůcek pro čištění chrupu, od kartáčku po mezizubní nitě.

Jak časté jsou potom návštěvy?

Vždy záleží na stavu pacienta. Většinou záleží i na osobním přístupu a zodpovědnosti pacienta. Někomu stačí jedna návštěva za rok, někdo musí vzhledem k závažnosti onemocnění navštěvovat zubní hygienu i několikrát. Co je nejdůležitější, je nastavení správného procesu léčby, který často sestavujeme v kooperaci se stomatologem.

Jaké jsou nejčastější problémy, s kterými se potýkáte v ambulanci?

Většinou je to onemocnění paradontu, záněty dásní. Pak samozřejmě přichází i pacienti z důvodu zlepšení estetického vzhledu chrupu a chtějí například vybělit zuby.

Co patří mezi nejzákladnější pomůcky k správné hygieně chrupu?

Dle mého názoru jsou nezbytné základní pomůcky manuální kartáček, mezizubní kartáček, zubní nitě a jednosvazkový kartáček. Všechny pomůcky jsou k dispozici v lékárně nemocnice. My v ambulanci vám můžeme ukázat nejvhodnější a ukázat jejich správné použití, ať už na modelu nebo přímo ve vašich ústech. Také doporučujeme pacientům, aby si na první konzultaci vzali svůj kartáček s sebou, abychom probrali jeho správné používání.

Ošetření zubní hygienistkou není plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Kolik stojí v nemocnici zubní hygiena?

Ceník je aktuální na webových stránkách nemocnice, úvodní návštěva u dentální hygienistky stojí 1 300 Kč, kontrolní pak 700 Kč, z estetických výkonů děláme pískování zubů a přeleštění, které stojí 400 Kč a bělení zubů 4 800 Kč. Objednání je možné přes webové stránky nemocnice nebo recepci na telefonním čísle 311 559 650 nebo 14 500.

Galerie