Nepodceňujte prevenci

12. 8. 2014

Jak již z definice slova prevence vyplývá, jedná se o soubor opatření, jejichž cílem je zamezit nežádoucímu jevu – v tomto případě nemoci. Prevence se již v dnešní době pomalu stává nedílnou součástí zdravotní péče a je stále více pacientů, kteří se o svůj zdravotní stav aktivně zajímají a chtějí absolvovat preventivní prohlídky nebo tzv. screeningová vyšetření. Cílem těchto vyšetření je pak odhalit nemoci v jejich raném stádiu, kdy se ještě nemusí navenek projevovat žádnými příznaky, a tím zvýšit svoje šance na poli terapie a prognózy.

Na to začít s prevencí není nikdy pozdě, proto na ni myslete bez ohledu na svůj věk. S možnostmi Vás může seznámit Váš praktický lékař, poměrně zajímavé možnosti podpory na poli prevence Vám může poskytnout také Vaše zdravotní pojišťovna nebo se s pomocí internetu rozhlédněte sami. V následujícím textu pak najdete souhrn toho, na co se u kterého pohlaví a ve kterém věku zaměřit.

1) Osteoporóza
Zejména u žen ve věku nad 45-50 let je důležité věnovat pozornost osteoporóze, v laické terminologii řídnutí kostí. Osteoporóza se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury, čímž vede ke zvýšené lomivosti kostí a ke zvýšenému riziku zlomenin. V rámci prevence se provádí tzv. denzitometrie. Toto vyšetření se používá ke stanovení hustoty kostní tkáně a stanovení množství minerálů v kostech obsažených. Denzitometrii je vhodné preventivně provádět ve frekvenci 1x za 2 roky.

2) Prevence tromboembolické nemoci
Cílovou skupinou jsou opět ženy, a to buď pacientky užívající hormonální antikoncepci nebo ženy v menopauze užívající hormonální substituční terapii. U obou těchto skupin je riziko tromboembolie zvýšené, a to až trojnásobně.

3) Prevence kolorektálního karcinomu
Tento screening se týká obou pohlaví a osobám starším 50 let se doporučuje podstupovat testování pravidelně. Možností je test okultního krvácení, ten by měl být ideálně prováděný 1x ročně, nebo u osob nad 55 let je možnost zvolit si screeningovou kolonoskopii. Ta se pak provádí 1x za 10 let.

4) Onkologická prevence u žen

Na prvním místě uvádíme prevenci rakoviny prsu. Tento screening je již mezi pacientkami dobře známý, jedná se tzv. mamografické vyšetření, při kterém je ultrazvukem kontrolována tkáň mléčné žlázy. Nezbytnou součástí prevence je také samovyšetření prsu, o jehož významu by pacientky měly být více informovány, vhodný je rovněž praktický nácvik v ambulanci gynekologa.
Dalším bodem je prevence rakoviny děložního hrdla. Screening spadá do preventivního gynekologického vyšetření, které by se mělo provádět 1x ročně, je nebolestivé, jedná se vlastně o cytologické vyšetření stěru z děložního čípku.

5) Onkologická prevence u mužů

Zde je hlavním bodem prevence rakoviny prostaty. Prevence je naštěstí již poměrně rozšířená a zahrnuje jak klinické vyšetření u lékaře (praktického lékaře či urologa), tak sonografické vyšetření a odběr krve na specifický marker PSA.