Nejpyšnější jsem na naše porodní asistentky

18. 1. 2024

Větší důraz na duševní zdraví klientek, rozšíření prostor poporodní péče nebo nové služby porodních asistentek. To jsou plány na vylepšení péče o maminky v porodnici U Sluneční brány, o kterých s námi mluvila její vedoucí lékařka MUDr. Tereza Ježková. Péče o rodičky v Hořovicích se ale podle ní vymyká některým standardům už dnes.

Vaše porodnice patří mezi ty nejvyhledávanější i mezi ženami z Prahy. V čem všem je podle vás unikátní?

Nabízíme především alternativu velkých porodnic ve velkých městech. I přes vysoký počet klientek, kdy máme zhruba 1 700 porodů ročně, se nám daří udržet komornější atmosféru a individuálnější přístup s vysokými standardy perinatální péče. To jde primárně za naší neonatologií, což je určitě naše největší devíza, to v regionu najdete jen u nás.

Na co dalšího jste vy osobně nejvíc pyšná?

Nejvíc určitě na naše porodní asistentky, které za poslední roky velmi pozdvihly úroveň poskytované péče, protože se samy intenzivně vzdělávají. Nejen v medicínském směru, ale i v dalších podpůrných technikách pro rodičky. Dokonce v situacích, kdy jsem už sama ztrácela naději na úspěšné dokončení porodu, ony svým trpělivým přístupem a naučenými technikami vše bez problémů zvládly. I proto máme v plánu, aby si klientky mohly individuální péči porodních asistentek objednat za poplatek dopředu tak, jak to funguje například v některých pražských nemocnicích. Se startem počítám koncem letošního roku.

Obecně se v západních zemích dostává do popředí koncept „family centered care“, tedy péče zaměřené na celou rodinu pacienta, která se snaží udržet rovnováhu mezi odbornými radami zdravotníků a potřebami samotné rodiny. Jak je vám toto téma blízké?

Ano, líbí se mi tento model, kdy jsou u lékařské péče přítomni pacientovi nejbližší a lékař se všemi mluví velmi otevřeně. V porodnictví je to čím dál častější požadavek a my se mu snažíme dostát, nicméně zatím narážíme i na kapacitní důvody a například nenabízíme rodinný apartmán pro poporodní péči. S jeho zbudováním se ale počítá v rámci rozšíření prostor Nemocnice Hořovice, kam by se mimo jiné přesunula celá gynekologie. Zároveň bychom chtěli vytvořit i samostatné oddělení rizikového těhotenství se speciálně vyškoleným personálem.

Plánujete nějaká vylepšení i v oblasti psychologické péče o klientky po porodu, které by ji potřebovaly?

Ano, právě rozjíždíme projekt Perinatal ve spolupráci s Národním ústavem duševního zdraví, díky němuž by měly klientky k dispozici dotazník ohledně svého duševního stavu. Formulář by jim zajistil kontakt s konzultantkou z ústavu, která by rychle pomohla sjednat psychologickou nebo psychiatrickou péči. Momentálně probíhá diskuze se zástupci ústavu a chystá se i školení sester na šestinedělí, tak aby byly schopny rozpoznat varovné signály a našim klientkám pomoct.

Zaměřme se ještě na váš zdravotnický tým, který ženy provází postupně od prvních týdnů těhotenství až po šestinedělí. Jak důležitá je jeho sehranost?

Troufám si říct, že máme opravdu zkušený a sehraný tým nejen lékařů, ale i porodních asistentek a sanitářek, které hrají neméně důležitou roli. Díky tomu v urgentních situacích, kterých je na porodnici hodně a kdy jsou čas i spolupráce naprosto klíčové, u nás vše funguje na jedničku.