Návrat dvaceti spokojených kolegů ze společné dovolené na ostrově Kos

9. 10. 2014

Koncem září se vrátily dvě desítky spokojených zaměstnanců nemocnic v Hořovicích a Berouně, kteří společně se svým doprovodem strávili dovolenou na řeckém ostrově Kos. Zdravotníci, tj. lékaři, zdravotní sestry nebo sanitáři, pobyli v Řecku celkem jedenáct dní. Jejich výběr se uskutečnil zcela demokratickým způsobem. Jednalo se o zasloužilé nebo nejoblíbenější zdravotníky. Náklady na jejich pobyt byly plně hrazeny z prostředků provozujících společností. A jaké byly jejich dojmy?

Ostrov Kos byl vybrán jednak kvůli jeho symbolice – je to místo, kde se narodil a působil nejslavnější lékař všech dob, antický Hippokrates, ale také proto, že patří mezi nejkrásnějšími řecká letoviska. Zatímco berounští zaměstnanci byli ubytováni v hotelovém komplexu Pyli Bay, většina hořovických zdravotníků strávila dovolenou v hotelu Archipelagos.  Pyli, což přeloženo do českého jazyka znamená brána, nachází se v klidném a příjemném prostředí středomořské vegetace v okrajové části letoviska Marmari s krásnou písčitou pláží.
„Naše pláž byla oblázková, moře krásně modré a průhledné,“ popisuje své dojmy Tomáš Veverka, vedoucí lékárník hořovické lékárny, který nás informuje i o společných aktivitách našich kolegů během jejich dovolené: „V hotelu šlo využívat animační programy, tj. minigolf, vodní gymnastiku, jógu, šipky, sportoviště na tenis. Večer jsme se setkávali při společných programech a soutěžích. Kolektiv Nemocnice Hořovice zvítězil v soutěži Poznávám písně ze 60 až 90tých let. Někteří z nás neodolali a vypravili se na výlet na sopku na nedaleký vulkanický ostrov Nisyros, anebo do Turecka, odkud se pak z rozbouřeného moře rádi vrátili na náš evropský kontinent,“ říká Tomáš Veverka.

Zdravotníci z Berouna a Hořovic se mohli dále podívat do první antické nemocnice Asklepion a na další antické památky ve městě Kos, které je údajně jedno z nejkrásnějších řeckých měst. Prošli se kolem antických domů, rytířského hradu a přitom objali legendární Hippokratův platan. „V zapůjčeném automobilu bylo možné projezdit celý ostrov – horskou vesničku Zia, solné jezero, pevnost u Antimachie i vzdálenější Kefalos, kde jsme viděli nezapomenutelný západ slunce,“ popisuje své dojmy Blanka Červenková, hlavní sestra hořovické nemocnice. Dodává, že další kolegové navštívili horké termální prameny Therma, ve kterých si prohřály svá unavená těla. Všichni zaměstnanci nemocnic unisono chválí přednosti řecké kuchyně. „Jídlo mi vyhovovalo vzhledem k velkému množství zeleniny, především výborných rajčat s tzatziki,“ shrnuje například své dojmy z řecké gastronomie Tomáš Veverka.
Podle sdělení majitele nemocnic Ing. Sotiriose Zavalianise se tato akce opět zopakuje. V průběhu následujících týdnů zaměstnanci obou nemocnic vyberou dalších 20 zaměstnanců, kteří se budou v letní sezóně příštího roku rekreovat nejspíš na Kosu nebo nejspíš v nějaké další řecké destinaci