Dentální hygiena pomáhá prevenci zubního kazu

8. 4. 2024

Správná péče o zuby je klíčovým faktorem prevence vzniku zubních kazů a zánětlivých onemocnění dásní, jako je třeba parodontitida. V domácích podmínkách si vyčistíte pouze zubní plak, nikoliv zubní kámen, proto by návštěva dentální hygieny měla být součástí péče o zuby alespoň jednou ročně. Hygienistka pacienta vyšetří, citlivě odstraní zubní kámen, zuby vyčistí pomocí ultrazvuku a dalších speciálních nástrojů. Zároveň pacientům názorně ukáže, jak o zuby pečovat doma. Jedině prevence dokáže účinně zabránit vzniku problémů.

Nedostatečné čištění zubů vede k usazování zubního plaku. Pokud se včas neodstraní, může způsobit vznik zubního kazu, hromadění zubního kamene a následné záněty dásní. Zubní kámen hygienistky odstraní nejdříve pomocí ultrazvukových vln. Pro dokonalé vyčištění použijí ještě ruční nástroje.

Jednosvazkový kartáček slouží k dočistění hůře přístupných míst v dutině ústní.

Kalibrovaná sonda a zubní zrcátko slouží k vyšetření stavu dásní a parodontu.

 

Důležitá je ale i péče o zuby doma. S výběrem správného zubního kartáčku vám poradí hygienistky.

V poslední době jsou velmi oblíbené také elektrické kartáčky, ať už sonické, nebo oscilační. Jejich výhoda je v rychlosti. Za minutu zvládnou mnohem více pohybů než ruční kartáček, takže je čištění účinnější.

 

Součástí každodenní ústní hygieny by mělo být i čištění mezizubními kartáčky. Správnou velikost vám doporučí hygienistky. Důležité je také zvolit vhodnou zubní pastu.

Po odstranění zubního kamene ultrazvukem přichází na řadu depurační kartáčky a pasta. Toto ošetření slouží k zahlazení povrchu zubu a jeho doleštění. Součástí dentální hygieny je také fluoridace zubů, čímž se zvyšuje odolnost zubů vůči kyselinám, které vytváří bakterie v zubním plaku.

 

„Chodit pravidelně na dentální hygienu by měl každý minimálně jednou ročně.“

 

Ordinace zubních hygienistek disponuje rovněž takzvaným airflow neboli přístrojem k pískování zubů. Ten odstraní nežádoucí zabarvení zubů například od pití kávy, čaje a červeného vína.

Na pískování zubů se používá hrubší prášek (bikarbonát sodný), který odstraní výraznější pigment, a druhý, jemnější z erythritolu, který je vzhledem k jinému složení pro ústní sliznici příjemnější.