Čepičky, které rozdávají úsměv

7. 2. 2024

Když život člověka zasáhne nemoc, je to vždy těžké období. Pokud se jedná o onkologické onemocnění, je to mnohdy ještě těžší. S léčbou přichází i řada nepříjemných doprovodných jevů, a jedním z nich je ztráta vlasů, která upozorňuje okolí pacienta na fakt, že s dotyčným není něco v pořádku.

Naštěstí jsou mezi námi lidé, kterým osud onkologických pacientů není lhostejný, a snaží se jim ho zpříjemnit. Jedním z nich je paní Věrka, zakladatelka nadačního fondu PodČepičkou, který, jak ona sama říká, vznikl proto, aby šířil radost a vracel víru v život.

Letošní rok už je pátý v pořadí, kdy tato milá a skromná paní rozváží radost a naději onkologickým pacientům. V roce 2023 rozvezla bezmála 3 000 kusů bavlněných čepic pro pacienty, kteří vlivem chemoterapie přicházejí o vlasy. Její čepičky se dostaly přesně na 20 klinik a stacionářů.

Bylo nám nesmírným potěšením, že mezi nimi byla i Nemocnice Hořovice a její onkologické oddělení.

Asi vše, co bychom ještě o této milé nadaci chtěli sdělit, vystihuje poděkování naší pacientky, která v pátek 2. 2. 2024 dostala jednu z těchto krásný, ručně šitých, bavlněných čepiček.

Dobrý den, v pátek jsem v onkostacionáři v Nemocnici Hořovice dostala Vaši čepičku. Musím říct, že mi udělala mooooc velkou radost. Pro mě jako pacientku to bylo velmi povzbuzující. V tu chvíli si opravdu člověk připadá, že na to není sám, a vzkaz v přáníčku – Uzdrav se – mě v dobrém slova smyslu dostal. Chtěla bych za čepičku poděkovat (mám takový superoptimistický vzor), máte moc krásný projekt, který přináší radost i v ne vždy radostných okamžicích a kéž by bylo více takových lidí. Ještě jednou děkuji, Martina.“

Hořovická pacientka Martina byla jednou z mnoha, které dárek udělal radost. Jsou ale i ostatní pacienti, po celé České republice, kterým Věrka rozváží radost.

Pokud by se chtěl kdokoliv zapojit do rozdávání radosti, může se přidat k řadě dobrovolníků, kteří Věrce pomáhají čepičky šít. Na jejich webových stánkách je volně dostupný podrobný návod k tomu, jak čepičku ušít, a jak s ní dále naložit, aby se dostala k těm, kterým udělá radost.