Betlémy vyprávějí

20. 12. 2023

Kdy jindy realizovat výstavu betlémů než v předvánočním čase. A právě z tohoto důvodu se primář onkologického oddělení Nemocnice Hořovice, MUDr. Martin Šmakal rozhodl zrealizovat svojí již druhou výstavu, Betlémy vyprávějí. Neskutečně obsáhlá výstava zaplnila prostory hořovického zámku, kde je tento rok k vidění okolo 60 unikátních exponátů. Nejmenší se vejde do skořápky od vlašského ořechu, jeden z největších zaplnil foyer zámku. Jsou zde betlémy vyrobené ze skla, burských oříšků či betlém celý z vosku a k vidění jsou i zahraniční kousky např. z Dominikánské republiky, Nigeru, Čadu, Arménie, Keni a dokonce i přímo ze samotného Betléma.

Výstava bude pro veřejnost k vidění na Zámku Hořovice od 18. prosince do 14. ledna a to včetně komentovaných prohlídek, kterých se ujme osobně pan primář. Jejich přehled najdete na webových stánkách zámku

Pan primář je dlouholetým sběratelem dřevěných, ručně vyřezávaných betlémů. Ve své sbírce má nyní přes 150 kousků. Krom dřevěných, vyřezávaných betlémů se v jeho sbírce najdou i malé, papírové betlémy, ke kterým má pan primář osobní a citový vztah. Většinou je dostal od svých kamarádů, od pacientů nebo si je přivezl z dovolené. „Sbírku, kterou návštěvníci uvidí na hořovickém zámku, je jedna z nejvýznamnějších soukromých sbírek betlémů v republice. Řada z nich jsou známé jako kralické betlémy, ale uvidíte také kostelní či art deco betlémy. Většina z nich se vztahuje ke Krkonoším. Výroba začala v Králíkách a odtud se později rozšířila po celých Krkonoších,“ vysvětluje pan primář MUDr. Martin Šmakal.

Nejstarší betlém, který na výstavě je k vidění je z roku 1791. Několik let předtím Josef II. zakázal vystavovat betlémy v kostelích. Betlémové figurky v kostelích mu přišli divné a nedůstojné. Lidem se ale betlémy líbily a k Vánocům už v té době neodmyslitelně patřily, proto si je začali vyrábět a stavět doma. Všechny ostatní betlémy, které jsou na zámku k vidění, jsou zhruba o sto let mladší.

Na otázku jak a kdy začal pan primář betlémy sbírat odpovídá následovně. „Zhruba před dvaceti lety jsem na půdě naší staré chalupy v Krkonoších našel krabici s původním kralickým betlémem. Kupodivu k jeho věku nebyl tolik poškozený a proto jsme ho hned při prvních Vánocích vzali do rodiny. A protože mám dva syny, dostal jsem nápad, že i jim seženu takovéto staré, tradiční betlémy, které by i oni mohli mít jako rodinnou památku. A tím to všechno začalo. Sousedé z podkrkonoší mi ochotně začali nabízet své staré rodinné betlémy, které nacházeli na půdách a ve sklepích. A jelikož nebyli kolikrát v reprezentativním stavu, začali mi pomáhat i s jejich restaurací,“ objasňuje svoji zálibu primář.

Dnes už má pan primář betlémů tolik, že se mu sbírka nevejde ani do stodoly u chalupy, kterou postupně předělal na muzeum. „Ve vesnici Horní Tříč je muzeum otevřené vždy, když jsem já a rodina na chalupě. Pokaždé moc rád osobně provedu všechny zájemce, které by moje sbírka zajímala. Vstupné bývala symbolicky 1kč po letošní inflaci jsem musel vstupné zvýšit na koruny dvě (směje se). Když nejsem na chalupě přítomen, v prohlídkách mne zastoupí moji sousedé a kamarádi z vesnice,“ vysvětluje s úsměvem Šmakal. Jeho velkým snem je nechat si vyřezat současný betlém z krkonošské vesnice, kde má chalupu. S místní hasičárnou a dalšími typickými budovami. A figurkami, které budou mít podobu několika místních osobností a patriotů, kteří mu s betlémy pomáhají.

Letos je výstava doplněná o krásné vánoční ozdoby, které sbírá Alice Bardoňová.

Je to bývalá starožitnice. Ozdoby si ale sbírala jako vlastního koníčka. Jsou prvorepublikové. Některé pochází i ze Sudet a pohraničí s Německem. Máme tam i korálkové ozdoby z Poniklé. Aby to bylo zajímavé, zapůjčil jsem od nynějších výrobců v Poniklé jejich super moderní kolekci. Na jednom vánočním stromku tak budou sto let staré ponikelské ozdoby a na sousedním budou viset jejich moderní geometrická kolekce. Přibylo i pět krásných krkonošských loutkových divadel. S nimi se dětem o adventu a Vánocích hrálo divadlo, když byly chalupy zasypané metry sněhu a musely zůstat doma,“ upřesňuje na závěr pan primář Šmakal.

Galerie