Helena21. 8. 2023

Dobrý den, maminka 73 let, má dignostikovanou artrozu kyčle 4 stupně, velmi špatně chodí i s pomocí berle a má velké bolesti, které lokalizuje spíše do holení kosti. Je zapsaná do pořadníku k operaci, ale bohužel se u ní rozvinula Alzheimrova choroba. Od neurologa má léky na tuto nemoc, ale má velké výkyvy nálad, problémy s pamětí. Máme obavy, zda je vůbec možné, aby operaci podstoupila, když si nebude pamatovat co smí a nesmí dělat a nemusí spolupracovat na rehabilitaci. Zároveň je, ale těžké vidět, jak maminka bolestmi trpí Prosím o radu, zda máte s touto situací zkušenosti a co byste nám vzhledem ke kombinaci onemocnění doporučili. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, operace u presenilních demencí jsou možne jenom pokud je nějaká spolupráce s pacientem, pokud není pacient schopen dodržovat pooperační režim, je provedeni operace značně riskatní. S pozdravem MUDr. M. Pastucha