„Díky vybavenosti nemocnice můžeme pacientům nabídnout mnohá vyšetření na jednom místě“, říká MUDr. Petr Šafránek.

4. 12. 2017

Od minulého listopadu působí na interním oddělení nemocnice MUDr. Petr Šafránek, mladý, ale za to velice ochotný plicní lékař s četnými zkušenostmi z oblasti pneumologie. Příchod nového lékaře umožnil mj. také výrazné rozšíření ordinačních hodin plicní ambulance. Více se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Pane doktore, mohl byste se krátce představit našim pacientům a vašim kolegům? Kde jste dosud působil?

Po dokončení studia na lékařské fakultě jsem nastoupil na plicní oddělení nemocnice v Klatovech, kde jsem pracoval pět let. Během přípravy k atestaci jsem absolvoval stáže na dalších odborných pracovištích včetně plicní kliniky FN Plzeň.

Jaké jsou Vaše vůbec první dojmy z hořovické nemocnice?

V nemocnici se mi moc líbí. Spolupracovníci, se kterými jsem se dosud seznámil, jsou velmi vstřícní a milí. A nesmím zapomenout na moderní přístrojové vybavení ambulance, s tím jsem samozřejmě nadmíru spokojený.

S jakými plány přicházíte do Hořovic, jak bude fungovat Vaše ordinace a co nabídnete pacientům?

Nemoci dýchacího ústrojí bývají často silně subjektivně vnímány a pacienty výrazně omezují. Jsem rád, že díky vybavenosti pracoviště mohu klientům nabídnout mnohá vyšetření na jednom místě - spirometrii (funkční vyšetření plic), vyšetření plicní difúze, bronchoskopické vyšetření (slouží k průzkumu dýchacích cest). Velkým přínosem, zejména u astmatiků, je přístroj zaměřený na měření oxidu dusnatého. Mnozí z pacientů jistě ocení i to, že v pondělí a ve čtvrtek je ordinační doba až do 18 hodin.

Jak vidíte situaci v oblasti pneumologie?

Obor pneumologie vychází z péče o nemocné s tuberkulózou, i když ta již není jeho převažující náplní. Dnes jsou v popředí jiné plicní nemoci, např. průduškové astma, chronická obstrukční plicní nemoc a bronchogenní karcinom (rakovina plic). Navzdory účinným antibiotikům nadále zůstává zápal plic závažným problémem. Plicní choroby často souvisí s kouřením, takže osvěta a pomoc s odvykáním této závislosti je také náplní práce pneumologa.