prohlédnout si oddělení ×

Kontakt na oddělení

311 553 009 / 311 553 030 - 031 Umístění v nemocnici

Chirurgické oddělení

Akreditované chirurgické oddělení poskytuje moderní ambulantní a hospitalizační péči v celém rozsahu všeobecné a kolorektální chirurgie, v traumatologii, cévní chirurgii a urologii. Součástí chirurgického oddělení je IBD centrum (centrum pro nemocné s nespecifickými záněty střevními). Ve všech oborech jsou preferovány moderní mini-invazivní techniky (laparoskopické přístupy k akutním a plánovaným výkonům, včetně operací kýl a střevních operací). Kompletní rozsah střevní chirurgie je garantován nejvyšším vzděláním chirurgů – specialistů (koloproktologická atestace-způsobilost). IBD centrum poskytuje komplexní chirurgickou i gastroenterologickou péči o nemocné s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou z celé republiky. Na chirurgickém oddělení jsou uplatňovány zásady moderní kolem- operační péče (ERAS), které umožňují rychlou pooperační rekonvalescenci a snižují operační stres. Lůžkové oddělení (více než 60 lůžek) je nově otevřeno po celkové rekonstrukci. Pacienti, kteří vyžadují intenzívní péči, jsou hospitalizování na 15 moderně vybavených lůžkách chirurgické intermediální péče, či na 4 lůžkách multioborové jednotky intenzívní péče s návazností na anesteziologicko-resuscitační oddělení. Akutní ambulantní nemocní jsou ošetřeni na akutní chirurgické ambulanci centrálního příjmu (CP) s celodenním provozem, chroničtí pacienti na ambulanci CHA1. V ambulantním traktu jsou specializované poradny dle rozpisu. Za významné považujeme kontinuální vzdělávání chirurgů i sester a sledování výsledků chirurgické léčby a její kvality.

Provádíme diagnostickou a léčebnou péči o pacienty:

 • s úrazy pohybového aparátu a skeletu s výjimkou zlomenin páteře vyžadujících osteosyntesu a zlomenin lebky a obličejového skeletu spojených s penetrujícím poraněním mozku nebo vyžadujících osteosyntesu

 • s diagnosou či podezřením na náhlou příhodu břišní

 • s onemocněním zažívacího traktu
  cholecystektomie (odstranění žlučníku), apendektomie (odstranění přívěsku slepého střeva), hernioplastiky (operace kýl)

 • s úrazy břicha, úrazy hrudníku, pacienty s úrazem mozku nevyžadujícím invazivní neurochirurgickou léčbu

 • indikované k operační léčbě maligních procesů
  prsů, trávicího traktu, kůže

 • onemocnění cév
  odstranění varixů, bypasy, ischemické a diabetické defekty dolních končetin

 • se zánětlivými ložisky vyžadujícími chirurgickou intervenci či nereagujícími uspokojivě na ambulantní terapii

 • s onemocněním anorekta
  hemoroidy, píštěle, zánětlivé afekce konečníku, operace tumorů, včetně nízce lokalizovaných nádorů konečníku – s využitím nejmodernějšího vybavení a medicíny založené na důkazech

 • s onemocněním prsní žlázy indikované k operační léčbě

 • s nespecifickými záněty GIT (IBD)
  Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, indeterminovaná kolitida

Ambulantní sféra činností:

 • diagnostika břišních onemocnění včetně onkologických screeningů
 • traumatologie – léčba a kontroly poúrazových stavů
 • excize kožních afekcí na i bez doporučení kožního lékaře
 • komplexní péče o bércové vředy a chronické rány
 • kontrolní vyšetření a náledná péče o pacienty po operačních výkonech
 • komplexní péče o pacienty s nespecifickými střevními záněty
 • léčba afekcí konečníku, včetně ambulantního odstranění hemoroidů

Urologický výkon - Vasektomie: 12 000 Kč

Endoskopická ambulance

Kontakt na ordinaci: 311 542 272

Důležité informace

Ambulance zajišťuje diagnostické výkony v oblasti horního i dolního zažívacího traktu (gastroskopie, kolonoskopie, anoskopie, rektoskopie). Tyto výkony jsou podle potřeby doplňovány následnými terapeutickými výkony (ošetřování hemoroidů, zástava krvácení, polypektomie). V rámci ambulance jsou dále vyšetřováni pacienti s nemocemi gastrointestninálního (zažívacího) traktu.

 

Gastroskopie je zobrazovací metoda, díky které si lékař může prohlédnout vnitřní stěny žaludku pacienta. Tomu je třeba zavést ústy do hltanu, jícnu a až do žaludku, popřípadě ještě dál do dvanáctníku dlouhou hadičku (fibroskop), na jejímž konci je kamera a zdroj světla. Obraz je pak přenášený na obrazovku, přes kterou si lékař může dobře prohlédnout vyšetřované orgány. Kromě toho může pomocí speciálních nástrojů odebrat vzorky sliznice či trávicích šťáv pro další rozbor. Při gastroskopii lze také zastavit krvácení či ošetřit jícnové varixy.

 

Vředy žaludku

Gastroskopie trvá 5 až 10 minut a provádí se nalačno. Minimálně 6 hodin před výkonem se tedy nemá jíst, je zakázáno i kouření a požívání alkoholických nápojů. Pokud to pacient vyžaduje, může se mu před vyšetřením podat sedativum.

Gastroskopie může odhalit onemocnění sliznic jícnu, žaludku a dvanáctníku, a proto se provádí při příznacích, které těmto onemocněním nasvědčují. Jedná se například o bolesti břicha, poruchy trávení nebo chudokrevnost.

 

Polypy žaludku

Kolonoskopie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožňuje prohlédnout si celé tlusté střevo pacienta, a to od jeho nejspodnější části – konečníku, dále celý tračník až k dolnímu konci tenkého střeva. Pacient zpravidla při vyšetření leží na levém boku a lékař mu do konečníku zavede dlouhou hadičku (kolonoskop), na jejímž konci je kamera a zdroj světla. Kolonoskop přenáší celý obraz na televizi a tím lékaři umožní pečlivě vyšetřit sliznici tračníku. Pomocí drobného nástroje lze také odebrat polyp nebo část zánětlivé tkáně, kterou lékař pošle do laboratoře k vyšetření.

 

Zhoubný nádor tlustého střeva

Kolonoskopie trvá zhruba do 15 minut. Aby bylo vyšetření přesné a bezpečné, musí být před ním tračník řádně vyprázdněný. Proto je nutné jeden až tři dny před vyšetřením jíst kašovitou či jenom tekutou stravu. Lékař pacientovi také naordinuje projímadlo nebo klyzma. Před samotným vyšetřením se aplikují sedativa a analgetika s tím, že po vyšetření je třeba ještě jednu až dvě hodiny zůstat v ordinaci dokud neodezní účinek sedativ. I proto je nutné zajistit si doprovod a odvoz domů.

 

Zánět tlustého střeva

Kolonoskopie se používá při diagnostice příčin nevysvětlitelných změn střevních funkcí. Je možné ho použít také k vyhledávání časných příznaků rakoviny tračníku a konečníku. Kolonoskopie lékaři umožňuje pozorovat zánětlivou tkáň, patologické výrůstky, vředy, krvácení a svalové spazmy.

Anoskopie je vyšetřovací metoda, díky které si lékař může prohlédnout řitní kanál pomocí speciálního přístroje (anoskopu), což je krátká neohebná trubice umožňující prohlídku celého kanálu a přilehlé části sliznice konečníku nad svěrači. Anoskop umožňuje vyšetření konečníku přímým pohledem a pohledem do strany. Lékař při vyšetření použije speciální gel s lokálním anestetikem, které způsobí místní znecitlivění, a šetrně zavede anoskop do konečníku. Přístroj je následně napojen na zdroj studeného světla, který umožňuje lékaři zrakem zkontrolovat sliznici konečníku a prostor mezi svěrači. Vlastní vyšetření se provádí v kleče na kolenou nebo na boku.

Anoskopie trvá jen několik minut a vyšetření je ve většině případů nebolestivé. Pacient před ním nemusí držet speciální diety a nemusí užít žádných projímadel. Vyšetření lze provést pouze po přirozeném vyprázdnění konečníku. Další možností je podání malého klystýru s následným vyprázdněním konečníku.

Anoskopie umožňuje lékaři ověřit stav konečníku a zejména diagnostikovat jeho případná onemocnění – žilní městky (hemoroidy), trhliny, polypy, bradavice, nádory a další.

Rektoskopie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožňuje prohlížení konečné části trávicí trubice, konkrétně dolní části tlustého střeva a konečníku. K vyšetření se používá speciální endoskopický přístroj (rektoskop), který je na rozdíl od jiných endoskopů neohebný. Jedná se tedy o dutou plastovou trubičku, která se zavede do konečníku. Její dutou částí lze lépe vyšetřit partie tlustého střeva a konečníku, na které lékař dohlédne. K lepší orientaci slouží zvětšovací čočka a přídavný zdroj studeného světla.

 

Polypy tlustého střeva

Rektoskopie trvá zhruba 10 minut. Před vyšetřením je nutné vyprázdnit dolní část tlustého střeva, a proto se před ním podává klyzma.

Rektoskopie se provádí především kvůli krvácení z konečníku. Cílem tohoto diagnostického zákroku je odhalit zdroj tohoto krvácení – zda se jedná o krvácení nádorového původu nebo krvácení z tzv. hemeroidů.

Ordinační doba

Den Hodiny
MUDr. Zdeněk Petr Po 7:30 – 9:00 10:00 – 14:30
Čt-Pá 7:30 – 14:30
MUDr. Hrdlička Luděk Út 13:15 – 18:00
MUDr. Teslík Lukáš Út 8:00 – 12:00
St 13:00 – 15:00
MUDr. Lukeš St 16:00 – 19:00
MUDr. Pavlis Zdeněk St 8:00 – 12:00
Objednání denně od 7:15, tel. 311 552 214

Umístění v nemocnici – 1. patro