Amy14. 11. 2016

Dobrý den, prosím o názor či radu.Příteli chtěli nasadit léky na cukrovku,jiný lékař radil nejprve zkusit zhubnout,že to je ještě hraniční (cca 8,8 mmol/l) Léky nebral,drží dietu a hladiny se snížily po cca 3měs na cca 6 mmol/l . S úbytekem,ale výrazně ochablo svalstvo. Hledám stále jak pomoci.Dočetla jsem se nyní,že Leucin má pomáhat s diabetem i rezistencí na inzulin. viz. (Leucin zároveň dokáže procházet hematoencefalitickou bariérou a stimulovat tak centra přímo v mozku, především hypothalamus a tak regulovat příjem potravy.Leucin pomáhá při léčbě cukrovky 2. typu, protože jednak zvyšuje produkci inzulinu beta buňkami a zároveň stimuluje přijímání glukózy svalovými buňkami, čímž tělu pomáhá zpracovávat krevní glukózu nezávisle na inzulínu a také zajišťuje ochranu před ztrátou svalové hmoty tím, že ve svalech aktivuje recyklaci glukózy stimulací alaninového cyklu). Jinde se doporučuje jako BCAA. Dnes jsem ale narazila na článek, kde mi připadá,že Bcaa by naopak mohlo diab.podněcovat,nevím zda tomu dobře rozumím. viz. Výzkum vychází z předchozích studií. Tyto studie prokázaly, že významné zvýšení BCAA (větvených aminokyselin, častější výskyt je u pacientů s diabetem 2. typu a obezitou) se vyskytuje v několika letech před výskytem symptomů diabetu. Je to proto, že pacienti s diabetem a obezitou nemohou molekuly štěpit tak účinně, jak by měli. Nicméně, tato studie, nejprve provedená u hlodavců, ukazuje, že naše mozky dávají signál do jater ke zvýšení odbourávání BCAA pomocí inzulinové signalizace, když je hladina BCAA příliš vysoká. Proto vědci vidí problém s poruchou mozkové signalizace. Vzhledem k tomu, že je narušena inzulinová signalizace mozku, může vzestup hladiny BCAA předznamenat rozvoj cukrovky a inzulínové rezistence. Výsledky ukazují, že hladiny BCAA mohou odrážet citlivost mozku na inzulín. Nejedná se o jedinou studii, které naznačují význam mozku při rozvoji diabetu. Jiná studie naznačila, že mozek hraje klíčovou roli v normální regulaci glukózy.) Nevím tedy zda je vhodné aby ho užíval nebo ne, nebo co byste doporučili pro posílení svalstva. Dále bere dlouhodobě Godasal 100. Prý je prospěšná i Kurkuma, různí se ale názor na užívání s léky na ředění krve. Mohl by ji užívat v nějakém množství? Velice děkuji za odpověď.

Dobrý den, diabetes mellitus neboli cukrovka je vážné, chronické onemocnění, které pokud není včas a adekvátně léčeno, vede po letech trvání k mnohočetným a vážným komplikacím. Hodnoty, které jste uvedla jsou v pásmu diabetu a zvýšené lačné glykemie, pokud je vašemu příteli více než 45 let, má nadváhu a event. i další onemocnění ( hypertenze, zvýšený cholesterol) měl by být léčen jako diabetik 2. typu. Je chvályhodné, že se snaží snížit váhu, protože součástí režimových opatření u těchto diabetiků je redukce váhy, také ale dostatečný fyzický pohyb a omezení příjmu jednoduchých sacharidů. Pokud přítel výrazně zhubnul a má úbytek svalové hmoty, svědčí to o příliš rychlém a nezdravém zhubnutí. Nedoporučovala bych drahé potravinové doplňky, ale zaměřila bych se na sestavení zdravého jídelníčku s dostatečným množstvím zeleniny, vlákniny a bílkovin, výsledkem by mělo být jen mírné pozvolné hubnutí, kde jsou odbourávány především tukové zásoby. Kurkumu používat můžete, s anopyrinem ani jinými léky by neměla nijak interferovat. U svého lékaře budete dále kontrolovat glykemie a nebránila bych se ani léku typu Metforminu, který má komplexní účinky, kromě toho, že zlepšuje citlivost buněk k inzulinu, napomáhání také váhovému úbytku u působí preventivně na mnoha dalších úrovních. S pozdravem MUDr. J. Ziková