Víte již o vakcíně proti meningokoku typu B?

21. 11. 2014

Meningokoková onemocnění patří mezi jedny z nejzávažnějších, přičemž ohroženi jsou hlavně kojenci a adolescenti. Očkování je proto rozhodně namístě. Οd jara letošního roku je na trhu dlouho očekávaná vakcína, a to proti meningokoku typu B. Jedná se o výsledek téměř dvacetiletého výzkumu, na kterém se mimo jiné podílela i Česká republika.

Tato vakcína je určena k imunizaci malých kojenců již od 2 měsíců věku, ale samozřejmě i starších jedinců, a jedná se o ochranu proti invazivnímu onemocnění způsobenému kmeny Neisseria meningitidis skupiny B. Tento typ v ČR převažuje a způsobuje až 75% případů onemocnění.

Meningokoková onemocnění patří mezi jedny z nejzávažnějších, přičemž ohroženi jsou hlavně kojenci a adolescenti. Přenos se odehrává kapénkovou cestou, tedy z člověka na člověka, typicky v dětských kolektivech, kde zdrojem bývá tzv. nosič (člověk, který sám obtíže nemá). Nejcharakterističtějším průběhem nemoci je zánět mozkových blan (tedy tzv. meningitida) nebo otrava krve (tedy tzv. sepse). V počátku se většinou setkáme s chřipkovitými příznaky, jako jsou horečka a bolest hlavy a proto nemoc bývá často rozpoznána pozdě. Umírá každý desátý pacient a bohužel výjimkou nejsou ani trvalá poškození jako ztráta sluchu, postižení mozku, ztráta končetin.

Očkování je proto rozhodně namístě. Spadá mezi očkování nepovinná, taková, o která si žádá sám pacient nebo v případě dětí zákonný zástupce, a tím pádem není ani hrazeno ze zdravotního pojištění. Cena se pohybuje mezi 2 700 – 2 900 Kč za jednu dávku, přičemž kojencům ve věku 2-5 měsíců jsou určeny tři dávky a jedna posilovací, dětem ve věku 6 - 24 měsíců jsou určeny dvě dávky a jedna posilovací, ostatním věkovým skupinám jsou určeny pouze dvě dávky.