Transfuzní stanice vyzývá dárce, aby darovali krev

3. 2. 2017

Hořovická transfuzní stanice, největší zařízení tohoto druhu ve Středočeském kraji, nikdy neměla nouzi o dárce. Kvůli výskytu chřipkových onemocnění se počet dárců snížil. Proto personál transfuzní stanice rozesílá svým dárcům maily a sms a vyzývá je, aby ve větším počtu darovali krev.

„Každý den se nedostaví všichni, kteří jsou objednaní," říká Jana Šrámková, vedoucí sestra transfuzního oddělení Nemocnice Hořovice. „Například dnes bylo původně objednáno 55 a nakonec jich přišlo 45.“ Zároveň ale dodává, že i přesto je letošní leden silnější, než v předchozím období. Jana Šrámková sama šla příkladem a byla dnes mezi dárci. Byl to její sto sedmý odběr!

K vyhlášení tzv. nouzového režimu přispěla zvýšená spotřeba krve. Sestřičky z transfuzního oddělení zvaly odesíláním SMS zprávy, nebo je zvali telefonicky. I v současné době jsou žádané krevní skupiny 0 a A. Dárci s těmito skupinami mohou přijít bez vyzvání.

Velkou pozornost věnuje hořovická nemocnice propagaci myšlenky dárcovství krve, zejména mezi mladými. „Snažíme se mladé dárce motivovat a také jim za jejich dobročinnost poděkovat. Za rok 2016 jsme registrovali 336 nových dárců. Každý z nich dostal od nás drobný dárek," uvádí Jana Šrámková. Řady prvodarců minulý týden posílili studenti berounské Střední zdravotnické školy (viz foto).

„Vše začalo zprávou v novinách, že nemocnicím schází krev. A od myšlenky nebylo daleko k činu,“ popisuje průběh dárcovské akce paní Marie Krňáková, profesorka SZŠ. „Z každé třídy v naší škole se našlo několik dobrovolníků a ve finále se nás sešlo 21. Z toho čtyři členky profesorského sboru. Děvčatům, které měly obavy jsme dodávaly odvahu a samy sebe jsme ujišťovaly, že to zvládneme. Vždyť to děláme pro dobrou věc. Velmi nás všechny potěšil přístup vrchní sestry paní Šrámkové, která byla tak milá a bezprostřední, že nás všech nejistot ihned zbavila. Celá akce proběhla rychle, bezproblémově a už teď jsme rozhodnuté si to zopakovat a za čtyři měsíce nás u vás přivítáte znova ,“ dodává berounská pedagožka.