Transfúzka ve znamení Valentýna

14. 2. 2017

U příležitosti svátku sv. Valentýna se v úterý 14. února 2017 již čtvrtým rokem konala na transfuzním oddělení Nemocnice Hořovice akce „Miluješ? Daruj krev!“ Pro bezmála sedmdesát dobrovolných dárců, kteří naplnili čekárnu transfúzní stanice již od časného rána, byla připravena sladká odměna v podobě dortíků ve tvaru srdce.

Tato již tradiční akce je zaměřena především na získání mladých lidí pro myšlenku dárcovství. Kromě individuálních dárců se této akce zúčastnilo i několik zájmových sdružení. Mezi ně patřila například asi desítka starostů a místostarostů z dobrovolného sdružení Mikroregion Hořovicko, zastoupeni byli velmi sympatickou Ing. Miroslavou Paťavovou, manažerkou Mikroregionu (viz foto). „Dnes jsem zde po počtvrté,“ konstatuje paní Paťavová, která poznamenává, že hlavním cílem jejich akce je „propagovat dobrou věc a zapojit více prvodárců.“ Mezi dárci za Mikroregion byl i pan Antonín Merhaut, starosta městyse Komárov, který dnes daroval krev „asi popadesáté“. Kromě toho, že sám chce být příkladem svým občanům, „především těm mladým.“

Dalším zájmovým sdružením, jehož členové se zúčastnili valentýnské akce, byli usměvavé hasičky a hasiči z Křešína (viz foto). Jak nás informovala paní Jarmila Lapáčková, mluvčí hasičů, v jejich sdružení je aktivně zapojeno 40 členů, bezmála polovina obyvatel Křešína. „Téměř všichni u nás jsou dárci krve. Podle věku má někdo za sebou deset odběrů, ti starší pak okolo čtyřiceti. Donedávna jsme chodili individuálně, ale toto je naše druhá skupinová akce,“ vysvětluje paní Lapáčková.

Valentýnskou akci zavedla dlouholetá vedoucí sestra transfúzky a místostarostka Hořovic Jana Šrámková, která poděkovala všem přítomným dárcům jménem vedení hořovické nemocnice. Transfúzní stanice organizuje pro dárce zajímavé akce po celý rok, například Mikulášskou nebo koncerty se známými interprety. Pro své dárce Nemocnice Hořovice realizuje také bezplatný preventivní zdravotní program, který je šitý na míru dárcům krve dle jejich věku. To je také jeden z důvodů, proč hořovická transfúzka zůstává pro dárce nejoblíbenější transfúzní stanicí ve Středočeském kraji. V průběhu loňského roku si Hořovice zapsaly celkem 10 661 odběrů krve, přitom dárců, kteří přišli úplně poprvé, bylo 336. Mezi nimi byli například studentky Střední zdravotnické školy, nebo studenti berounského Gymnázia J. Barranda.

V současné době má transfuzní oddělení systém objednávání, kdy si dárce zvolí termín k darování krve tak, aby mu to vyhovovalo zdravotně, pracovně i soukromě. Dárce se může objednat také telefonicky na tel. č. 311 559 402 mezi 10.00 – 14.00 hod. nebo emailem darci@nemocnice-horovice.cz.