Světový den zdraví tentokrát na náměstí v Berouně

12. 4. 2017

Světová zdravotnická organizace WHO vznikla 7. dubna 1948 a na počest této události se každoročně slaví Světový den zdraví. Tento den je připomínkou, že bychom měli neustále pečovat o své zdraví a tím zlepšovat kvalitu života. Z tohoto důvodu Nemocnice Hořovice ve spolupráci s Rehabilitační nemocnicí Beroun organizovala v tento den osvětovou akci. Tento rok se uskutečnila v sobotu 8. dubna, přímo na berounském náměstí.

V sobotu dopoledne probíhají na náměstí v Berouně vždy trhy, které jsou berounskými hojně navštěvovány. I z tohoto důvodu vzešla myšlenka postavit stánek přímo zde a nabízet kolemjdoucím možnost nechat si změřit krevní tlak, hladinu cukru v krvi anebo zjistit prostřednictvím speciální váhy poměr svalů, tuků a vody v těle. Odměnou pak zúčastněným byla nejen cenná informace o jejich zdravotním stavu, ale také jablka, pomeranče a hrušky, které si odnesli domů. V případě, kdy výsledky orientačních vyšetření nevyšly v hranicích normy, byly příchozím předány kontakty do specializovaných ambulancí hořovické a berounské nemocnice pro možné objednání a podrobnější vyšetření.

„Obdobné akce budeme v budoucnu určitě opakovat,“ sdělila Mgr. Blanka Hošková, manažerka kvality hořovické nemocnice. „Prevence je velmi důležitá a o tu se snažíme nejen při Světovém dnu zdraví. Jen při dnešní akci jsme zkontrolovali 450 návštěvníků berounských trhů a zhruba ve 20 % případů byly naměřeny patologické hodnoty. Mnoho zúčastněných přiznalo, že již řadu let nebylo na preventivním vyšetření u svého praktického lékaře a tento přístup ke zdravotní péči a zejména k prevenci se snažíme postupně měnit. Prevence a rychlý záchyt jakéhokoli onemocnění je totiž zásadní pro jeho následnou léčbu,“ doplnila Blanka Hošková.