Psychosomatické obtíže u dětí z rozvedených rodin

5. 5. 2015

Pokud děti po rozvodu zůstávají pouze s jedním z rodičů, stupňují se jejich zdravotní obtíže, je pro ně proto lepší, když o ně pečují rodiče oba. Tyto výsledky ukazuje švédská studie provedená u téměř 150 000 dětí ve věku 12 až 15 let. Ve Švédsku je v současnosti rozpadem rodiny postižena celá třetina dětí, zatímco v osmdesátých letech to bylo jen 1-2% dětí.

Lékaři ve studii zjistili, že sice už samotný rozpad rodiny může mít dopady na psychické a v konečném důsledku i somatické zdraví, ovšem pokud se rodiče dokáží v péči o děti i nadále podělit a spolupracovat, jsou zdravotní důsledky u jejich dětí minimální.
Studie srovnávala zdravotní stav dětí po rozchodu či rozvodu manželství jejich rodičů, a to u těch dětí, které zůstaly po většinu času výhradně s jedním z rodičů, s těmi, které trávily s oběma rodiči zhruba stejné množství času. Do studie pak byly zahrnuty i děti z kompletních rodin. Všechny děti navštěvovaly 6. nebo 9. třídu základní školy.

Jako nejčastější obtíže dětí pak byly udávány:

  • poruchy soustředění nebo spánku
  • bolesti hlavy
  • bolesti břicha
  • pocity smutku či napětí
  • nízká chuť k jídlu

Někteří autoři k tomuto dodávají, že příčinou psychosomatických obtíží u dětí z rozvedených rodin může být také stres. U dětí žijících ve střídavé péči k tomu přistupuje také nutnost přizpůsobit se hned dvěma rozdílným domácnostem, přesuny mezi dvěma domovy až 50x za rok, často také odlišné materiální zázemí. I přesto je však dle psychologů toto vše vyvážené pozitivním efektem udržení si těsného kontaktu s oběma rodiči.

Zdroj: www.medicalnewstoday.com