Primář Aleš Klán: Děti jsou nejlepší investicí pro národ

24. 2. 2015

Primáře gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Aleše Klána znají nejen lidé z Hořovic, ale i ze širokého okolí. Stačí jen vyslovit jeho jméno a vždy se najde několik lidí, kteří na něj pochvalně reagují. Oblíbený primář oslavil 29. ledna 2015 jubilejní 60. narozeniny. Zároveň v srpnu 2015 bude působit v hořovické nemocnici přesně 35 let. Za pětatřicet let jeho působení na tomto oddělení zde přišlo na svět bezpočet miminek. Při této příležitosti mu poděkovali jeho dlouholetí pracovníci i vedení NH Hospital a.s. O profesním a osobním životě pana primáře, o jeho názorech na hořovickou porodnici a vůbec na porodnost v ČR se můžete dozvědět v následujícím rozhovoru.

Věděl jste už v dětství, že budete jednou lékařem?
To jsem vůbec nevěděl. Vyrostl jsem na vesnici. Otec byl právník, na Berounsku docela známý, protože byl notářem. Nijak mě jeho práce nefascinovala. Líbily se mi vlaky, chtěl jsem být strojvedoucím na lokomotivě. Vlakem jsem nejezdil, naši měli už tehdy auto, akorát jednou za rok jsem s otcem jezdil vlakem do Prahy, a to byl pro mne velký zážitek. Šel jsem na střední školu, kde jsem usoudil, že technické obory pro mne zřejmě nebudou. Sestra studovala medicínu, tak jsem se na ni přihlásil také.

Co se vám na vašem povolání líbí?
Studoval jsem v Praze na Karlově univerzitě. Já jsem si vůbec nedokázal představit, do čeho jdu. Chtěl jsem dělat chirurgii. Když jsem nastoupil do praxe, tak měli téměř všichni lékaři dovolenou. Pan primář mi řekl: kdybys potřeboval něco vědět, tak v prvním patře je Karel Beran, ten ti poradí. Psal jsem zprávu pro převoz pacienta a neuměl jsem na stroji skoro vůbec psát. Řidič sanitky se křižoval, co je to tam za nemehlo, že to ještě není napsané. Jednou přišel pan primář z gynekologie a rozhodl, že začnu kolečko právě na jeho oddělení. Zalíbilo se mi tam, a tak jsem tu už zůstal.

Nyní bydlíte v Hořovicích, pocházíte z tohoto kraje?
Pocházím kousek od Hořovic z Neumětel.

Jak dlouho pracujete v Nemocnici Hořovice?
To se nedá publikovat (úsměv), od roku 1980.

Hořovická nemocnice prošla v posledních letech velkými změnami. Interiéry jsou skutečně krásné. Pro lékaře je však nejdůležitější vybavení pracoviště. K jakým změnám došlo v tomto směru?
Změny jsou velkolepé. Nové porodní sály se v roce 2003 udělaly podle úplně nové koncepce, aby rodičky měly soukromí. Majitel nemocnice našemu oddělení doopravdy přeje. Po rekonstrukci oddělení šestinedělí jsem byl doslova v sedmém nebi, protože matky mají hotelový komfort, takový, jaký jsem si představoval, že by měl být. A do našich oddělení majitel nadále vkládá velké investice. Musím uznat, že soukromý sektor má velké výhody, nepodléhá všelijakým schvalovacím procesům a podobně.

Jak se projevila modernizace porodnice na počtu narozených miminek?
Samozřejmě se počet porodů na našem oddělení značně zvýšil a nadále se zvyšuje. V roce 2002 tu bylo 300 porodů. V roce 2013 to bylo 1470 porodů, v v roce 2014 jsme se dostali na 1527 porodů, takže jsme přesáhli magickou hranici 1500 porodů za rok. Jsme největší porodnice ve středních Čechách.

Kolik máte na oddělení porodů za den?
V průměru čtyři, pět, rekord jsme měli čtrnáct miminek

V roce 2013 se jedné ženě ve vaší porodnici narodilo již jedenácté dítě. S tím se asi často nesetkáváte?
To bylo skutečně nevídané a ojedinělé. Dnes je v Čechách průměr porodů 1,4 dítěte na jednu ženu. To je málo.

Jak často se v Hořovicích narodí dvojčata nebo vícerčata?
Trojčata jsme tu ještě neměli. Sice před mnoha lety tu byly dvě matky, kterým se narodila trojčata, ale z provozních a jiných důvodů nakonec rodily jedna v Rokycanech a druhá v Praze. Takže na trojčata stále čekám. Právě nyní by to mohlo přijít, máme dobré zařízení, rodíme už od 32. týdne. Snad se tedy dočkáme.

Jaké nadstandardní služby nabízí pacientům vaše oddělení?
Kompletní zajištění zmírnění bolesti při porodu, doprovod jedné až dvou osob. Ubytování se také zlepší, šestinedělí se bude rozšiřovat. Máme však často hodně plno. Snažíme se, abychom nemuseli vyhlásit pro přeplněnost stop stav, což se třeba v Praze děje častěji.

Rodí v hořovické nemocnici jen matky z tohoto regionu?
Hodně rodiček je z Prahy – západ, samozřejmě z Berounska, ale i odjinud.

Díky kvalitní ultrazvukové diagnostice „3D“ si maminky mohou nechat vyhotovit fotografie plodu a dokonce i jeho pohyblivý záznam. Mají o to maminky často zájem?
Dnes už to patří k obvyklým službám a matky toho využívají hodně, protože mnohdy jsou fotografie skutečně krásné.

Jak informujete o kompletní předporodní péči o rodičku na porodnici?
Máme seznamovací besedy vždy první a třetí pondělí v měsíci, kde porodní asistentky informují zájemce o prostředí, do kterého jdou, jaká vyšetření je čekají a o ostatních formalitách. Mnoho informací a představu o tom, jaké to u nás je, mohou matky také vidět pomocí názorných videí na www.nemocnice-horovice.cz.

Jaký máte názor na porody doma?
Doba před narozením a v průběhu porodu je jednou z nejrizikovějších fází v životě člověka. Je to větší riziko, než když se adolescentní muž učí jezdit na motorce. Pokud se tedy někdo rozhodne vystavit se všem nekompromisním podmínkám přirozeného vývoje, tak se pochopitelně může leccos stát. Neříkám, že jsme nepostradatelní, naštěstí spousta porodů probíhá tak, že my jenom dohlížíme, ale nikdy nemůžete vědět, co se kdy přihodí. Porodní asistentka při porodu doma má v podstatě holé ruce, nemá žádné přístroje na sledování kondice dítěte a řadu dalších možností, které v porodnici jsou k dispozici.

Žádají některé matky speciální porody?
Módní trendy se samozřejmě vyskytují i v porodnictví, jako třeba porody ve vodě, ale dnes už to matky téměř nepožadují.
* Byli jste mezi prvními v Čechách, kteří zkoušeli nový způsob řešení inkontinence. Jak se to osvědčilo?
Inkontinence je velký problém řady žen. Zmíněný způsob spočívá v zavedení speciální pásky, která uvolněné močové trubici navrátí schopnost udržet moč. Domnívám se, že efekt je velmi dobrý, uvádí se, že asi 80 procent žen je potom bez problémů a u 15ti procent dochází ke značnému zlepšení.

Zbývá vám při tak náročné práci ještě čas na nějaké jiné zájmy, koníčky?
Chodím na ryby. Mám také kolo a snažím se jezdit, abych si udržel fyzičku.

Vaše žena je také lékařka. Hovoříte spolu doma o své práci?
Když jsou nějaké komplikace, tak to nejde jenom zavřít dveře a jít s čistou hlavou domů. Takže o některých problémech a zajímavostech v práci se doma bavíme. Máme dvě dcery, jedna pracuje na hematologii na první interně v Praze, myslím, že velmi obětavě.

Co vzkážete čtenářům?
Mám vždycky radost, když přijde matka a má třetí dítě. Byl bych rád, kdyby české ženy měly víc dětí. Myslím, že je to nejlepší investice pro národ.