Porodnice U Sluneční brány si na Nový rok připsala nový rekord

5. 1. 2015

Hořovická porodnice U Sluneční brány si může připsat další rekord. Poprvé ve své třiapadesátileté historii zaznamenala v loňském roce 1 527 porodů, což potvrzuje její výjimečné postavení ve Středočeském kraji a řadí ji mezi největší a nejmodernější porodnice v České republice.

Nový rekord v počtu porodů byl stvrzen narozením Nikolky Smržové z Hudlic. Narodila se hodinu a dvě minuty po silvestrovské půlnoci. Jednalo se o první novoroční miminko narozené v Hořovicích a druhé ve Středočeském kraji. Prvenství mu uniklo o pouhé čtyři minuty.
První porod v roce 2015 se uskutečnil bez komplikací. Nikolka Smržová vážila 2,60 kilogramu a měřila 46 centimetrů. Původně se měla narodit už před Štědrým dnem a jako druhý termín měla 27. prosince. Nakonec si počkala až na začátek nového roku. „Do nemocnice jsme vyjeli z Hudlic téměř na poslední chvíli, pár minut před půlnocí,“ konstatuje její maminka Michaela Jedličková. „Jsem prvorodička, tak jsem odjezd do porodnice odkládala. V půl jedné jsme byli v Hořovicích a za půl hodiny se nám narodila Nikolka,“ říká novopečená matka. S výběrem porodnice neváhala: „A to nejen kvůli krátké vzdálenosti z Hudlic do Hořovic, ale také z důvodu velmi příznivých referencí od tety, která zde pracuje,“ svěřuje se paní Jedličková. Vyjadřuje své poděkování doktorkám i sestrám, které jí při porodu pomáhaly.

Zároveň přiznává, že ji překvapil nejen zájem novinářů o její porod, ale i návštěva Pavla Hubeného, radního Středočeského kraje a starosty rodných Hudlic v jedné osobě. Radního přivítali v nemocnici provozní náměstek Tomáš Petsinis a hlavní sestra nemocnice Blanka Červenková, kteří jej doprovodili ke šťastné mamince, aby jí poblahopřál. Kromě květin ji obdarovali balíčkem se vším potřebným pro miminko, který připravila nemocniční lékárna.
„Porodnice U Sluneční brány v Nemocnici Hořovice je mezi rodičkami velmi oblíbená, a to nejen ze spádové oblasti, ale i z Prahy a dalších měst středočeského regionu. Láká je nejen moderní vybavení s veškerým komfortem, ale také příznivé reference a vlídný přístup našeho personálu,“ konstatuje spokojeně MUDr. Luděk Pelikán, ředitel hořovické nemocnice. Nejlepším důkazem jeho tvrzení je i stále se navyšující počet porodů – zatímco v době privatizace nemocnice v roce 2007 se počet porodů pohyboval kolem tisícovky, v předloňském roce jich bylo 1 414 a minulý rok opět více - 1 527 porodů. „Za rostoucím počtem porodů stojí modernizace porodnice a práce vysoce kvalifikovaného týmu lékařů, zdravotních sester a ošetřujícího personálu,“ dodává ředitel.