„Pečujeme nejen o děti, ale také o jejich rodiny“

16. 5. 2016

Neonatologie hořovické nemocnice dýchá klidnou atmosférou. Díky investici 35 milionů korun se tu maminky mohou cítit jako doma. „Takové oddělení v republice nenajdete,“ říká mj. o vizuální podobě neonatologického oddělení po roce a půl provozu jeho primářka Milena Dokoupilová v rozhovoru pro týdeník 5plus2. Celý rozhovor naleznete zde.

* Za to, že jste doktorka, může vaše maminka. Jste jí vděčná?

            Po letech mohu říct, že asi ano. Nikdy jsem si nestěžovala, ale samozřejmě medicína člověku hodně změní život. Musí se tomu přizpůsobit celá jeho rodina.

* Je práce s předčasně narozenými dětmi psychicky hodně náročná?

            V medicíně určuje velikost psychické zátěže obor, jaký si zvolíte. V případě neonatologie platí, že pokud se jí chcete věnovat naplno, nestaráte se jen o dítě, ale také o jeho rodinu. Když totiž miminka mají nějaký problém, tak se rodina zhroutí, protože na to není připravená. Opakovaně se setkávám s tím, že babičky nebo strejdové maminkám říkají: „Hlavně to nechtěj, protože to bude hrozné. Nech to radši v porodnici.“ Stále převládá názor, že když se narodí hodně nezralé dítě, tak musí být poškozené.

* Ono to tak není?

            S intenzivnější neonatologií se v Čechách začínalo v 80. letech a úmrtnost dětí byla vysoká. Zvláště těch, co vážily méně než kilogram a půl. Dříve to bylo spíše o tom, aby co nejvíce dětí přežilo. V posledních 10 či 15 letech je to daleko více o kvalitě jejich dalšího života. V současné době se řadíme mezi světovou špičku, co se týče úmrtnosti novorozenců. Ale naším cílem je, aby co největší procento dětí odcházelo z porodnic bez diagnóz nemocí, které je v dalším životě mohou hendikepovat.

* Myslel jsem, že již v porodnici je jasné, jaké to bude dál…

            Když jdou domů, tak téměř na žádném z dětí není na první pohled patrný jakýkoli problém. Nikdy ale nedokážeme rodičům při odchodu z porodnice říci, zda jejich miminko bude žít zcela bez problémů. Ale můžeme jim říct, jaké má diagnózy a co to může přinést za potíže.

* Dá se kvalitativní posun neonatologie nějak vyjádřit čísly?

            U hodně nezralých dětí bylo významným problémem poškození očí. V 90. letech minulého století měly děti s porodní váhou pod 750 gramů zhruba ze 70 procent oči poraněné chorobou nazývanou retinopatie nedonošených dětí. V současné době se její výskyt v této kategorii pohybuje mezi 5 až 10 procenty. Dětí lehčích než kilo tehdy umíraly řádově desítky procent, teď to jsou jednotlivá procenta.

* To je velký rozdíl…

            Tehdy třeba bylo nepředstavitelné, že by tak malinké děti mohly dýchat samy. Téměř všechny byly dlouhodobě ventilované a každá invaze má svá proti. Dnes už se i u těch nejmenších používá neinvazivní ventilace. Nemají trubičku v dýchacích cestách, ale jen taková foukátka v nosu, která jim při samostatném dýchání pomáhají.

* Povídáme si v místě, které se mi do nemocnice nehodí. Je tu kuchyňská linka a kožená sedačka. V novém oddělení jste chtěla navodit domácí prostředí. Jak se to povedlo?

            Splnil se mi sen! Troufám si říct, že takové oddělení, co se týká vizuální stránky, v republice nenajdete. Využila jsem možnosti a navrhla si ho celé sama, od první cihly. I včetně toho, kde bude rozvedená voda, kam umístit vypínače a zásuvky. Absolutně jsem odmítala dětské barvy jako je oranžová, růžová, modrá a zelená, protože u nás jsou děti krátce na to, aby vnímaly, co je kolem nich. Tím, kdo to prostředí má vnímat a cítit se v něm dobře, je rodič.

* Stálo by vaše oddělení ve srovnání s konkurencí hodně vysoko?

            To se hrozně těžko hodnotí. Když mám být upřímná, troufnu si říct, že jsme nejlepší po všech stránkách. Co se týče počtu porodů i kvality. Naší výhodou je, že jsme tu čtyři atestovaní neonatologové a mám velmi kvalitní sestry. To je moc důležité, protože neonatologie je z 80 procent prací sester a jen ta troška je doktorská.

***

Hořovická neonatologie Oddělení intenzivní péče je určeno pro nemocné a nezralé novorozence narozená od 31. týdne těhotenství. Má 10 intenzivních lůžek a 5 lůžek v systému rooming in. Cílem je co nejčasnější zapojení rodičů do péče. Poskytuje diagnostickou a léčebnou péči a následně ambulantní péči v rizikové poradně. V případě závažných stavů spolupracuje s Perinatologickými centry intenzivní péče v Praze. Jako jediné pracoviště se ve větší míře stará o chirurgické pacienty, hlavně s atrezií jícnu, kteří čekají na definitivní chirurgické řešení a nemohou být propuštěni do domácí péče. Před propuštěním provádějí u všech novorozenců řadu screeningových vyšetření.

Autor: Jaroslav PEŠICE

Galerie