Pastuchova jedenáctka

11. 8. 2017

Jedenáct ortopedů, osm sester a pět sanitářů. Přesně takto vypadá složení hořovické ortopedie, která pod vedením primáře Milana Pastuchy, co se kvality péče, výkonnosti a rozsahu služeb týče, dokáže úspěšně konkurovat ortopedickým týmům mnohem větších nemocnic.

„Po příchodu nového kolegy Jakuba Gulače je nás ortopedických doktorů přesně jedenáct“, říká MUDr. Milan Pastucha. Pověst hořovické ortopedie již dávno přesáhla hranice Berounska a její služby vyhledává stále víc pacientů ze všech regionů Čech. „Hořovická ortopedie naštěstí působí nadregionálně. Okres Beroun má cca 80 000 lidi, což by bylo poměrně na hraně s požadovanou efektivitou. Proto podíl pacientů z Berouna například v oblasti náhrad kloubů a artroskopií představuje jen 25 procent našich pacientů. Zbylých 75 procent je z Prahy, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého nebo Jihočeského kraje či různých okresů Středních Čech,“ říká s jistou dávkou hrdosti primář Pastucha.

Na otázku proč pacienti s ortopedickými problémy musí čekat tak dlouho na operaci primář Pastucha odvětí, že čekací doby stanovily takto pojišťovny. „Na náhradu kloubu se čeká v průměru jeden rok. To je ze strany pojišťoven považováno za únosné. V naší nemocnici je čekací doba na operaci náhrad velkých kloubu průměrně 4-5 měsíců,“ konstatuje hořovický primář.

Na otázku jak probíhá rekonvalescence pacientů po ortopedické operaci a jak dlouho trvá, než se znovu pacient postaví na vlastní nohy, primář Pastucha uvádí: „V hořovické nemocnici klademe důraz na to, aby se pacient postavil z lůžka hned první den po operaci. Pokud je pacient mladý a spolupracuje, pak to probíhá většinou dobře. V případě starších osob si klademe za cíl, aby sedmý den po operaci při propouštění z hospitalizace zvládli chůzi samostatně o berlích, po schodech nahoru a dolů. Dříve byla hospitalizace v nemocnici po náhradě kloubu tři týdny. Nyní je to v naší nemocnici sedm dní, v zahraničí třeba i jen 2-4 dny. Zde je to dáno tím, že pacient si hospitalizaci hradí a je tedy motivován brzy opustit lůžko a vrátit se domů,“ dodává primář Pastucha.

Sám primář i jeho kolegové jdou příkladem nejen v oblasti lékařské péče, ale i v řadě dalších společenských a edukačních aktivit. Hořovické ortopedy potkáte na všech sportovních akcích nemocnice, ať už se jedná o volejbalový turnaj, bruslení, cyklistický výlet nebo ve vodácké soutěži „Dračí lodě“.  A pokud v proslulém příběhu Eduarda Basse se jednalo o oslavu bratrství, kdy synové drží vždy při sobě, podobně je tomu tak i v mladém, česko-slovenském týmu hořovické ortopedie.  

Galerie