Obezita Vás může připravit až o osm let života

17. 12. 2014

Těžká obezita Vás může připravit nejen o několik let života, ale rovněž Vám může přinést řadu dlouhodobých zdravotních obtíží. Čím více pacient váží a čím je mladší, tím jsou dopady na jeho zdravotní stav vážnější. A přestože jsou dopady obezity na zdraví a život obecně velmi dobře známé, zdá se, že je lidé velmi často ignorují.

Jak vyplývá z jednoho z aktuálních článků uvedených v Lancet Diabetes and Endocrinology, pak těžká obezita Vás může připravit nejen o několik let života, ale rovněž Vám může přinést řadu dlouhodobých zdravotních obtíží. Jako hlavní rizikový faktor je zde uveden vznik obezity již v mládí, přičemž na zdraví jsou pacienti ohroženi především srdečními příhodami a diabetem II. typu. A přestože jsou dopady obezity na zdraví a život obecně velmi dobře známé, zdá se, že je lidé velmi často ignorují.

Ve studii lékaři využili počítačový model, aby vyhodnotili dopady tělesné hmotnosti na délku života. Při srovnávání obézních pacientů ve věku mezi 20-39 lety s těmi s normální hmotností byly výsledky poměrně alarmující – těžká obezita u nich vedla ke zkrácení délky života o 8.4 roku u mužů a o 6.1 roku u žen. Muži rovněž strávili o 18.8 roku více ve špatném zdravotním stavu a ženy dokonce o 19.1 roku. Obezita ve věku mezi 40-50 lety vedla ke zkrácení života o 3.7 roku u mužů a o 5.3 let u žen. Ve věku mezi 60-70 lety pak bylo zkrácení délky života „pouze“ o jeden rok.

Důvody jsou jasné – čím více pacient váží a čím je mladší, tím jsou dopady na jeho zdravotní stav vážnější. Jak již bylo zmiňováno, jedná se zejména o kardiovaskulární obtíže včetně infarktu či mrtvice a o diabetes mellitus. Cílem studie je zejména upozornit obézní pacienty na fakt, že to není jen obezita, s čím se potýkají, ale že v konečném důsledku mohou například vlivem diabetu přijít o nohu či dokonce oslepnout.

Zdroj: BBC News Health