Nové testy pro diagnostiku Alzheimerovy nemoci

22. 7. 2014

Alzheimerova choroba je nečastějším typem demence a v současnosti postihuje téměř 120 000 lidí jen v České republice. Navenek se pak choroba projevuje jako ztráta paměti, dezorientace, porucha řeči nebo dokonce změna osobnosti. V současné době neexistuje forma terapie vedoucí k vyléčení této nemoci, ale výrazný pokrok představuje nová studie, která nám umožní lépe diagnostikovat Alzheimerovou nemoc.

V současnosti sice neexistuje žádná ideální léčba Alzheimerovy nemoci, ovšem jedním z výrazných pokroků na poli této nemoci je identifikace několika sérových proteinů, jejichž zvýšená hladina umožní předvídat rozvoj Alzheimerovy nemoci s až 87% přesností, a to přibližně jeden rok před jejím vypuknutím.

Alzheimerova choroba je nečastějším typem demence a v současnosti postihuje téměř 120 000 lidí jen v České republice. Při této nemoci dochází k ukládání patologických proteinů v okolí nervových buněk, čímž způsobují jejich poškození či dokonce zánik. Navenek se pak choroba projevuje jako ztráta paměti, dezorientace, porucha řeči a vyjadřování nebo dokonce změna osobnosti. S postupujícím časem se obtíže stále zhoršují a objevují se další a další.

Zmíněná studie byla vedena ve Velké Británii a publikována v periodiku Alzheimer’s & Dementia, kde je volně přístupná online. Ve studii byly využity informace od tří již existujících souborů pacientů k ověření prognostického významu nových krevních testů pro predikci progresu od mírného zhoršení kognitivních funkcí až k Alzheimerově nemoci. A ačkoliv již bylo zmíněno, že neexistuje žádná forma terapie vedoucí k vyléčení této nemoci, lékaři přesto předpokládají, že rozpoznání příznaků v raných stádiích může účinnost stávající terapie zlepšit a průběh nemoci zpomalit.

Do studie bylo zahrnuto celkem 1148 starších pacientů, z toho 476 s již klinicky diagnostikovanou Alzheimerovou nemocí, 220 s mírným zhoršením kognitivních funkcí a 452 bez jakýchkoliv příznaků demence. U těchto pacientů lékaři následně vyšetřovali, jak rozdíly v hladinách celkem 26 sérových bílkovin korelují s progresí choroby a její tíží v časovém horizontu mezi 1-3 lety. Z dalších vyšetření u pacientů proběhlo MR (magnetická rezonance) mozku a další standardizovaná klinická vyšetření. V závěru studie se počátečních 26 proteinů zredukovalo na 10, u nichž lékaři ověřili významnou spojitost s tíží a vůbec progresí nemoci.

V současnosti už tedy záleží pouze na tom, jak se výsledky studie podaří zúročit v praxi u konkrétních pacientů.

Zdroj: Hye A, Riddoch-Contreras J, Baird AL, et al. Plasma proteins predict conversion to dementia from prodromal disease. Alzheimer’s & Dementia. Published online July 8 2014