Nové oddělení ARO po rekonstrukci

15. 9. 2016

Když se v 90. letech minulého století zahájila výstavba zcela nové přístavby hlavní budovy hořovické nemocnice, mnozí možná kroutili hlavou. Dnes jsou zde v provozu nejen oddělení rentgenologie a SONO v přízemí a 4 centrální operační sály v druhém patře, ale také tolik potřebné oddělení anesteziologicko – resuscitační péče, které se nachází v prvním patře této moderní přístavby. Zde se zdravotníci starají o pacienty po operacích a také při těžkých, život ohrožujících zdravotních stavech. Je tedy zřejmé, že zde musí být zachovávány zvláštní zdravotně – hygienické postupy a je zapotřebí také speciální přístrojová technika.

Ačkoli již v minulosti k nějakým rekonstrukcím tohoto oddělení docházelo, s postupujícími lety bylo stále více zřejmé, že stávající přístroje, ač plně funkční, zpomalují některé postupy, nebo je komplikují. Proto vedení nemocnice rozhodlo o dočasném přestěhování celého oddělení ARO na jednu část lůžkového oddělení chirurgie a zahájení rekonstrukce stávajících prostor oddělení. Stalo se tak počátkem prázdnin a přesun to rozhodně nebyl snadný. „Naši pacienti vyžadují stálou péči a dohled, jakákoli manipulace s nimi může mít dopad na jejich zdravotní stav,“ uvedl Bc. Rostislav Hájek, vedoucí sestra oddělení ARO. Přesun musel být tedy pečlivě naplánován a probíhal pod společným dohledem lékaře a několika sester, kdy společně s pacientem na lůžku byly převáženy také monitor, infuze a řada dalších nezbytných komponentů, aby byly na místě neprodleně zapojeny.

Přístrojová technika zabezpečující základní životní funkce pacientů na zrekonstruovaném oddělení ARO je zcela nová a byla navržena tak, aby co nejvíce vyhovovala nejen pacientům, ale také zdravotníkům. „Vše bylo s dodavatelem pečlivě konzultováno a navrženo tak, aby i složité přístroje byly na ovládání jednoduché a intuitivní, aby se dosud složité zajištění pacientů při jejich převozu na operační sály a zpět zjednodušilo a tak se práce více zefektivnila a zároveň se stala ještě bezpečnější. Návrh připravil vedoucí sestra oddělení Rosťa Hájek a jsme rádi, že to bylo možné, protože zdravotníci sami vědí nejlépe, co jejich práci znesnadňuje a naopak,“ uvedl MUDr. Jiří Steinbach, primář hořovické anesteziologie.

K přesunu zpět na oddělení z dočasných prostor chirurgie došlo v neděli 11. září. „Rád bych poděkoval všem, kteří se stěhováním a přesunem pacientů pomohli, i když se protáhlo až do pozdních nočních hodin. Také bych rád poděkoval vedení nemocnice, že rekonstrukci podpořilo a umožnilo a oddělení chirurgie za dočasné propůjčení jejích prostor.  Některé detaily, zejména technické, ještě postupně dořešujeme v průběhu provozu, ale zajištění pacientů a provoz oddělení se podařilo zajistit na sto procent,“ dodal vedoucí sestra Hájek.

Fotografie ze stěhování oddělení ARO a z průběhu rekonstrukce můžete shlédnout zde v galerii.