Nemocnice v Hořovicích vychází vstříc pacientům se sluchovým postižením

25. 3. 2015

V první jarní den se prostřednictvím organizace Tichý svět Nemocnice Hořovice zapojila do projektu Bezbariérové nemocnice i pro neslyšící, jehož cílem je zlepšení komunikace neslyšících ve zdravotnických zařízeních. Nemocnice Hořovice tak díky tomuto projektu učinila další významný krok k bezbariérovosti a může se pyšnit modrobílou nálepkou s označením „Bezbariérová nemocnice pro neslyšící“.

Projekt vznikl díky Adventním koncertům České televize v roce 2012. Z vybraných peněžních darů byly zakoupeny tablety, které postupně putují do vybraných nemocnic. Tam zprostředkovávají zdravotnickému personálu komunikaci s neslyšícím pacientem díky tlumočníkovi znakového jazyka, se kterým se prostřednictvím tabletu spojí.
Projekt vede k odstranění komunikačních bariér mezi pacienty a zdravotnickým personálem, pro který tato služba znamená i pomoc v jejich náročné práci.
Nemocnice Hořovice tak díky tomuto projektu učinila další významný krok k bezbariérovosti a může se pyšnit modrobílou nálepkou s označením „Bezbariérová nemocnice pro neslyšící“. Na této nálepce, umístěné u vstupů na všechna oddělení nemocnice, je uvedeno místo Centrálního příjmu, kde je tablet uložen. Spolu s tabletem je zde také uložen jednoduchý manuál k jeho použití. Na pomyslné druhé straně je non stop 24 hodinová služba tlumočení do znakového jazyka, tedy tlumočník, který díky webkameře může bez problémů komunikovat s neslyšícím pacientem a vše překládat zdravotníkovi.
Online tlumočnická služba funguje již od roku 2012 a poskytuje služby pro stovky neslyšících pacientů.