Nemocnice poskytuje velmi kvalitní péči v gynekologii a porodnictví. Teď i v oblasti dětské gynekologie

15. 2. 2017

Od letošního ledna v hořovické nemocnici působí jedna z uznávaných „kapacit“ v oblasti dětské gynekologie. Řeč je o MUDr. Leoši Teslíkovi, který nedávno přešel z Motola do Hořovic. Pan doktor během jeho krátkého působení ve zdejší nemocnici získal sympatie a uznání nejen svých kolegů, ale též sestřiček a pacientek. V následujícím krátkém rozhovoru doktor Teslík hovoří o své specializaci a nastiňuje své plány v Hořovicích.

Pane doktore, mohl byste se krátce představit našim pacientkám?

Po ukončení studia na I. lékařské fakultě v Praze jsem od roku 1990 působil ve Fakultní nemocnici Motol. Mám I. a II. atestaci z oboru gynekologie a porodnictví. Od roku 1992 se navíc věnuji dětské gynekologii. V roce 1998 jsem složil specializační nástavbovou atestaci v tomto oboru a jsem držitelem mezinárodního certifikátu IFEPAG, umožňující provozování konzervativní a operační léčby dětí po celém světě.

Jaký je přechod z tak velké nemocnice, jako je Motol, do menší okresní nemocnice?

V přestupu z fakultní nemocnice nevidím žádný problém, protože hořovická nemocnice je vyhlášeným moderním pracovištěm, které poskytuje velmi kvalitní péči v gynekologii a porodnictví, o čemž svědčí rostoucí počet porodů a operačních výkonů. Moje osobní dojmy z dosavadního působení na zdejším pracovišti jsou velmi pozitivní.

Specializujete se na dětskou gynekologii. Kolik doktorů se věnuje této odbornosti a s jakými plány přicházíte do Hořovic?

V rámci celé ČR působí v oboru dětské gynekologie mnoho lékařů, převážně v ambulantní sféře. Logicky tedy i vedení zdejší nemocnice mělo zájem o rozšíření spektra poskytované péče o obor dětské gynekologie.

Po zrušení specializovaného centra v Motole, které se zabývalo ambulantní i operační léčbou dětí z celé ČR a postgraduálního vzdělávání lékařů, se tato možnost nabízí právě zde. Do Hořovic jsem nastoupil společně s MUDr. Terezou Hubovou (viz foto), která se v Motole této problematice věnovala také.  Dvakrát týdně již od letošního ledna zajišťujeme v pražské ambulanci gynekologickou péči o děti a dospívající z celé České republiky. Mimo to bude v krátké době otevřena nová gynekologická ambulance v ambulantním traktu zdejší nemocnice, která by měla minimálně dvakrát týdně zajišťovat gynekologickou péči o dětské pacientky.

Koho chcete oslovit vaší specializací v tak malém městě? Nemáte obavy z menšího počtu pacientek?

Nabízíme vyšetření a léčbu zánětlivých onemocnění rodidel, poruch menstruačního cyklu, léčbu poruch dospívání a růstu, komplexní péči o dívky s vrozenými vývojovými vadami a nádorovými onemocněními.

Při tom je nutná úzká spolupráce s praktickými lékaři pro děti a dorost, nemocničními pediatry, dětskými endokrinology, chirurgy a urology, jejichž ambulancím budeme poskytovat servis v podobě konziliárních vyšetření. Vzhledem k současné situaci v oboru dětské gynekologie, kdy chybí takto specializovaná centra, se nedomníváme, že by si k nám pacientky cestu nenašly.