Nemocnice Hořovice se připojila k akci Světové zdravotnické organizace „Chraňme životy čistýma rukama“.

13. 5. 2015

Světová zdravotnická organizace - WHO vyhlásila 5. květen Dnem hygieny rukou. Letos se k této iniciativě připojila i hořovická nemocnice. Mytí rukou je jeden z nejlehčích způsobů, jak zabránit vzniku velké řady nemocí. Kampaň WHO se snaží podporovat zdravotníky v provádění dostatečné hygieny rukou v nemocnicích a tím snížit riziko přenosu infekcí.

„Akce čisté ruce“, jak jsme v hořovické nemocnici kampaň nazvali, proběhla ve vstupním prostoru do nemocnice. Studentky Střední zdravotnické školy v Berouně (viz foto) prováděly instruktáž správného postupu hygienické dezinfekce rukou. Správnou techniku si zájemci z řad zdravotníků i návštěvníků sami vyzkoušeli. Pomocí ultrafialového světla ze speciální lampy si každý mohl ověřit, zda použil roztok pro dezinfekci správně, v dostatečném množství a na celé ruce. Za odměnu si návštěvníci odnesli malou pozornost v podobě dezinfekčního kapesníčku nebo lahvičky s dezinfekcí.

„Obecně platí, že nejvíce infekcí se přenese na rukou a to i ve zdravotnických zařízeních, ve kterých by všichni měli umět dodržovat správné postupy. Důležité je znát situace, ve kterých je třeba používat dezinfekční prostředek. A neméně důležitý je i správný postup nanesení dostatečného množství dezinfekčního prostředku na všechna místa na rukou. Nesmíme zapomínat na konečky prstů a palce. I tentokrát se během kampaně ukázalo, že při dezinfekci rukou tato místa nejčastěji vynecháváme“, říká Mgr. Barbora Vaculíková, náměstkyně pro kvalitu a procesní řízení Nemocnice Hořovice.

„Akce čisté ruce“ pro hořovickou nemocnici nekončí, je to výzva na celý rok 2015. „Naše nemocnice se jako referenční zdravotnické zařízení zapojila do celorepublikového sledování hygieny rukou při práci lékařů, sester a dalšího personálu. Dávkovače s dezinfekcí budou pro návštěvníky nemocnice volně přístupné v přízemí a prvním patře hlavní budovy. Vytvořili jsme také názorné plakáty, které připomínají 5 základních situací pro hygienickou dezinfekci rukou. Ve školeních budeme pokračovat. Bezpečná péče je naše priorita“, říká Barbora Vaculíková.