Návštěva studentek medicíny z Kazachstánu

10. 11. 2014

„Napominajet nam otel' - Ne v bol'nitse.“ - Vypadá to spíše jako hotel než jako zdravotní zařízení, reagovaly na Nemocnici Hořovice studentky medicíny z Kazachstánu, když ji navštívily.

Studentky z Fakulty Medicíny Almatské university si Hořovice vybraly na doporučení společnosti Pharmacy Management, která také jejich návštěvu v České republice zorganizovala. Zahraniční delegaci překvapil nejen vysoký standard hořovické nemocnice a nově zrekonstruované moderní prostory, ale i příjemné prostředí a profesionální personál.
Šest kazašských studentek mělo příležitost si prohlédnout transfuzní, dětské a interní oddělení, porodnici U Sluneční brány a neonatologické oddělení. Vedoucí pracovníci nemocnice je informovali o specializaci, přístrojovém vybavení a kapacitě každého oddělení a také o specifických problémech, které se tam řeší.
V závěrečné fázi návštěvy se kazašských studentek ujal MUDr. Andrej Kovalenko, vedoucí lékař chirurgických sálů. V jejich mateřštině jim vysvětlil organizační schéma hořovické nemocnice. Pohovořili o zásadní přeměně, kterou nemocnice prošla po privatizaci.
Budoucí lékařky se zajímaly o režim fungování chirurgických sálů, o kvalitu přístrojového aparátu a o způsoby realizovaných zákroků. Mají totiž v úmyslu se věnovat chirurgii. Předmětem jejich šetření nemocničních podmínek byly i dotazy na délku hospitalizace pacientů atd. Studentky během svého krátkého pobytu v ČR měly již možnost se seznámit i s prostředím dalších zdravotnických zařízení. Přiznaly však, že s ničím tak kvalitním jako v Hořovicích nesetkaly a jak samy řekly, vysoká úroveň hořovické nemocnice je příjemně překvapila.