Návrat spokojených kolegů z Kréty

10. 7. 2017

Koncem června se vrátilo patnáct spokojených zaměstnanců hořovické nemocnice, kteří společně se svým doprovodem strávili dovolenou na Krétě. S hořovickými zaměstnanci se na krétském letovisku Gouves rekreovalo pak dalších čtyřicet kolegů - zdravotníků z berounské nemocnice a z pardubického onkologického centra Multiscan.

Zdravotníci, tj. lékaři, zdravotní sestry nebo sanitáři, pobyli v Řecku celkem deset dní. Jednalo se o dlouholeté nebo nejoblíbenější zdravotníky, kteří během vánočních večírků minulého roku obdrželi certifikáty s poděkováním majitele nemocnic Ing. Sotoriose Zavalianise za práci spolu s poukazem na all inclusive pobyt pro dvě osoby na Krétu. Pobyt na největším řeckém ostrově byl rozdělen do 3 termínů, v období od 27. května do 28. června 2017, v letovisku Gouves, necelých 20 km od hlavního města Heraklionu, v hotelovém komplexu Gouves Bay.

Většina zaměstnanců využila i nabídky fakultativních zájezdů po Krétě, od východu na západ a od severu k jihu, po všech historicky zajímavých místech. Seznámili se s historií Kréty od dob minojské civilizace až po dnešní dobu. V průběhu přejezdů autobusem za historickými památkami vyslechli poutavé báje z řecké mytologie, které se vztahují k ostrovu Kréta, neboť legendy vypráví, že právě zde se narodil a vyrostl vládce bohů Zeus.

A jaké byly jejich dojmy z pobytu na Krétě?  „Byla jsem překvapena, jak vše hladce a bez komplikací probíhalo. Setkala jsem se jen se samými  příjemnými Kréťany, kteří nám „turistům“, znaje tak hodně málo akorát pa růsky, vždy rádi a trpělivě pomohli při hledání cesty. Hodně jsme s manželem cestovali a poznávali ty nejzapadlejší vesničky v horách, ale také překrásná letoviska, pláže a původní kulturu na tomto ostrově. Ráda bych tímto poděkovala vedení nemocnice a osobně majiteli za to, že nám tuto dovolenou umožnili a přispěli tak k překrásným zážitkům.“ shrnuje své pocity z dovolené Jitka Bartová z administrativy NH.

Většina našich dovolenkářů navštívila hlavní město Heraklion s jeho starodávnými uličkami a trhy i známým archeologickým muzeem. Dále paláce dochované z minojského období v Knóssosu, poblíž Heraklionu a palác Faistos. Někteří jeli navštívit klášter Arkadi nebo ostrov Spinalongu, který má bohatou historii a od roku 1903 do roku 1957 na něm byli internováni malomocní.

Měli příležitost se koupat v Egejském, ale i v Lybijském moři na legendární pláži v Matale, která je lemována skalním útesem s otvory, které v románské době sloužily jako hroby. Navštívili další historicky zajímavé objekty a místa, kde mohli ochutnat výborná místní vína. Všichni zaměstnanci nemocnic unisono chválí přednosti řecké kuchyně. Všichni se v pořádku vrátili domů a svým blízkým přivezli k ochutnání například vyhlášený krétský med a olivy. Přidali se takto k desítkám dalších zaměstnanců hořovické, berounské nemocnice anebo pardubického onkologického centra Multiscan, kteří v minulosti takto mohli navštívit další řecké destinace jako např. Kos, Rhodos nebo právě Krétu.