Máme novou výživovou poradkyni

4. 5. 2016

Nemocnice Hořovice od května vyšla vstříc sílícím požadavkům na zdravý způsob života, a proto zprovoznila výživovou poradnu. Nové pracoviště funguje každé pondělí od 13. do 16. hodin pod vedením sympatické nutriční terapeutky Bc. Ivy Krumphanzlové, která v následujících řádcích prezentuje novou poradnu a odpovídá na otázky o současných směrech zdravé výživy, o bezlepkové dietě, o úrovni životosprávy Čechů nebo o stravování v českých nemocnicích, včetně té hořovické.

Co vás vedlo k profesní dráze nutriční terapeutky?

Do nemocnice jsem nastoupila ihned po vystudování sociálně-zdravotní fakulty, obor nutriční terapeut na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Již během studia na gymnáziu jsem měla jasno, že chci pracovat ve zdravotnictví. Téma výživy mě vždy zajímalo, proto jsem se rozhodla vystudovat obor nutriční terapeut.

Proč vzniká nutriční poradna a komu je určena?

Poradnu asi nejvíce ocení ti, co chtějí redukovat svojí hmotnost. Obezita a nadváha je v dnešní populaci veliký problém, od kterého se odvíjí i další onemocnění (diabetes, kardiovaskulární onemocnění, problémy s pohybem a jiné). Nemoci spojené s obezitou jsou jednou z nejčastějších příčin úmrtí, kterým je možno předcházet. Proto bych nebrala redukci jen jako hlavní důvod stát se atraktivním, ale především jako cestu jak se stát zdravějším člověkem.
Poradna je také určená pro ty, kteří mají alergii, potravinovou intoleranci, nebo jiná onemocnění, která jsou úzce spjata s výživou.

V poslední době se stále častěji mluví o podvýživě seniorů. Co je na tom pravdy?

Podvýživa seniorů je vážná věc. Tito lidé často nemají pocit žízně, chuť k jídlu, často mají problémy s chrupem, jídelníček není pestrý a chybí bílkoviny. To vede k rozvoji malnutrice (podvýživy), která má za následek prodloužení doby hospitalizace, špatné hojení ran a dekubitů, celkově špatný vliv na zdraví.

Jak se díváte na sílící trend bezlepkové diety?

Bezlepková dieta se stala hitem. Obiloviny jsou odjakživa součástí našeho jídelníčku, obsahují celou řadu prospěšných látek, zvláště ty celozrnné. Já osobně zastávám názor „všeho s mírou“. Vyměnit bílé pečivo za celozrnné, omezit příjem pečiva k večeři. Z lékařského hlediska může být bezdůvodné držení bezlepkové diety rizikové. U takového člověka již nelze diagnostikovat celiakii ze střevní sliznice (pokud by měl podezření a sám si naordinoval bezezbytkovou dietu). Bezlepkovou dietu bych doporučila opravdu jen těm, co trpí celiakií a tato nemoc jim byla diagnostikována lékařem.

Řada pacientů si stěžuje na úroveň stravování v nemocnicích. Jak je na tom hořovická nemocnice?


V naší nemocnici si pacienti na běžné stravě (racionální dieta č. 3) mohou vybírat ze dvou jídel, ostatní pacienti mají určitou dietu dle daného onemocnění. Na odděleních slýchávám jak kladné, tak záporné ohlasy. Stížnosti jsou především od pacientů, kteří jsou v dietním režimu. Chuť jídla bývá často zhoršená i po podání různých léčiv. Tím se nechci zastávat našich kuchařů, samozřejmě velkou roli hraje, kdo daný pokrm připravuje. Platí však pravidlo, že každému chutná něco jiného a vždy se najde někdo nespokojený.

Jak byste hodnotila úroveň životosprávy českého obyvatelstva?

Ihned se mi vybaví knedlo vepřo zelo a svíčková se šesti. Český národ miluje tučná jídla a je to vidět. V rámci světového žebříčku zaujímá Česká republika v počtu obézních obyvatel přední místa. Alarmující je, že se to týká i dětí.
Pevně doufám, že se lidé začnou zajímat o své zdraví ještě dřív, než propukne nějaká choroba. Výživa a správný životní styl má v prevenci prvotní místo!

Galerie