Lidé ve středním a vyšším věku mají sklony k častému pití alkoholu

13. 3. 2015

Jedna z nově publikovaných studií analyzovala návyky v pití alkoholu v souvislosti s věkem. Paradoxně z ní vyplývá, že sklony k častějšímu pití alkoholu mají lidé ve středním a vyšším věku oproti teenagerům a mladým dospělým. Ti však sice pijí alkohol méně často, zato v mnohem vyšším množství.

Zhruba 17 miliónů Američanů ve věku nad 18 let má problémy s alkoholem a konzumpce alkoholu vede k téměř 88 000 úmrtí každý rok, čímž se alkohol v žebříčku ovlivnitelných příčin úmrtí dostává na třetí místo. V souvislosti se snížením prevalence bylo proto nezbytné získat přesnější odhady toho, jaká část populace je ve zvýšeném riziku. Jen díky tomu pak bude možné přesně zacílit a zaměřit se na prevenci.

Celkově bylo v analýze zahrnuto 59 397 mužů a žen a sledování jejich návyků v pití alkoholu trvalo od roku 1979 do roku 2013. Hodnoceno bylo průměrné množství alkoholu, které každý účastník studie týdně zkonzumoval, a také jak často se pití alkoholu oddával.

Výsledky studie byly publikovány v BMC Medicine a ukázaly, že křivka průměrné spotřeby alkoholu prudce stoupá u žen i u mužů od adolescence do mladé dospělosti, kde dosahuje vrcholu. Následuje mírný pokles a plató ve starší dospělosti a další pokles ve stáří. Ženy mají menší průměrnou spotřebu než muži, kdy muži dosahují kolem 20 jednotek týdně oproti 7-8 jednotkám týdně u žen.

Pokud se však podíváme na frekvenci pití alkoholu, výsledky jsou zcela opačné. Nejčastější popíjení alkoholu spadá do skupiny lidí středního a staršího věku, zejména pak mužů. Dokonce se ukázalo, že více než 50% mužů ve věku nad 65 let pije alkohol každý nebo téměř každý den. Oproti tomu teenageři a mladí dospělí přiznávají pití alkoholu maximálně 1-2x týdně.

Zdroj: medicalnewstoday