Jak správně odstranit klíště

24. 7. 2015

Nyní v létě jsou dotazy ohledně odstraňování přisátých klíšťat v lékařských ambulancích více než časté. Proto přinášíme přehled několika zásad, kterých je vhodné se při odstraňování klíšťat držet.

  1.  Pečlivě si prohlédněte CELÉ tělo, a to ideálně každý den, ideálně například před sprchováním. Pro pomoc můžete požádat i některého člena rodiny, na špatně přehledná místa můžete použít zrcátko. Nezapomeňte ani na vlasovou část hlavy nebo místa za ušima.

  2. Pokud klíště opravdu naleznete, pak si nachystejte dezinfekci, rukavice a pinzetu. Kromě pinzety můžete použít i klíšťky nebo speciální kartu určenou k odstraňování klíšťat. Odstranění klíštěte neodkládejte, s dobou přisátí se totiž zvyšuje riziko nákazy.

  3. A nyní již k samotnému odstranění - natáhněte si rukavice, místo vydezinfikujte a pomocí pinzety kývejte klíštětem ze strany na stranu, což chvíli trvá. Pak místo opět vydezinfikujte. Pokud se Vám klíště nepodaří odstranit celé, můžete o pomoc požádat lékaře.

  4. Po vyndání klíštěte jej bezpečně zlikvidujte, stále mějte nasazené rukavice, které Vás chrání před přenosem nákazy. Můžete jej například spláchnout do záchodu nebo spálit, každopádně jej nijak nemačkejte mezi prsty.

  5. Po odstranění klíštěte je vhodné několik týdnů sledovat kůži. Pokud byste pozorovali skvrnu velikosti kolem 8-10cm, případně i s centrálním výbledem, pak je dobré obrátit se na lékaře, ale rozhodně nepanikařte při drobných zarudnutích v místě přisátí, to je zcela normální nález.

Zdroj:www.szu.cz